Augustová obloha ponúkne modrý Mesiac

SvetZaujímavosti

Ide o vzácny úkaz.

Vesmírnych nadšencov čakajú v auguste zážitky v podobe dvoch splnov. Mesiac bude v tejto fáze zajtra (1.8.) a následne opäť 31. augusta. Úkaz je možný vďaka tomu, že august má 31 dní, pričom mesačný cyklus trvá 29,5 dňa.

Oba splny budú podľa astronómov vyzerať približne rovnako veľké. Mesiac bude zajtra k Zemi najbližšie o 20.32 hod. V strednej Európe v tento deň vychádza až o 21.34 hod. Na konci augusta bude v splne o 3.36 hod. Pri oboch splnoch bude vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom asi 357-tisíc kilometrov. Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je pritom 380-tisíc kilometrov.

Dva splny v jednom kalendárnom mesiaci sú veľmi zriedkavým úkazom, pričom ten druhý sa v anglicky hovoriacich krajinách nazýva Blue Moon, čiže modrý Mesiac. Na jeho vzácnosť poukazuje aj anglické úslovie „once in a blue moon“, ktorý je voľne preložiteľný ako „raz za uhorský rok“. Najbližšie bude opäť viditeľný až 31. mája 2026.

Foto
V auguste nastane spln dvakrát / TASR

Súvislosť s modrou farbou je však nejasná, samotný Mesiac totiž nikdy nie je modrý. Modrastý nádych dostáva iba vtedy, ak sa do atmosféry dostanú splodiny rozsiahlych lesných požiarov alebo nastane sopečný výbuch.

V minulosti mali mesačné fázy veľký význam v poľnohospodárstve. V priebehu jedného ročného obdobia sa vyskytovali tri splny Mesiaca, ktoré sa označovali slovami prvý, druhý a posledný. Vzhľadom na rozdiel medzi synodickým a kalendárnym mesiacom sa raz za čas stalo, že v jednom ročnom období nastali štyri splny a za modrý Mesiac sa označoval ten tretí.

 

Zdroj: TASR

Komentáre