Austrálčania si volia nové zloženie parlamentu

SvetSpravodajstvo

K urnám by malo pristúpiť približne 17 miliónov ľudí.

V Austrálii sa dnes začali parlamentné voľby, ktoré potrvajú do 21. mája. Občania majú k dispozícii 550 volebných miestností. Austrálčania sú povinní zúčastniť sa volieb, k urnám by malo pristúpiť približne 17 miliónov ľudí. Z najnovších prieskumov verejnej mienky vyplýva, že stredoľavá Austrálska strana práce (ALP) zvýšila svoj náskok nad vládnou konzervatívnou koalíciou súčasného premiéra Scotta Morrisona. Líder opozície Anthony Albanese vyhlásil, že koaliční poslanci sa snažia odradiť voličov od predčasného hlasovania, pretože dúfajú, že náskok ALP sa do 21. mája zníži.

Foto
Občania majú k dispozícii 550 volebných miestností / TASR

Morrison vypísal parlamentné voľby na posledný možný dátum, keďže podľa medializovaných informácií sa snažil o diskreditáciu svojho protikandidáta. Premiér použil rovnakú taktiku aj v roku 2019, keď jeho koalícia napriek nepriaznivým prieskumom tesne vyhrala. Strana Morrisona chce získať tretie trojročné funkčné obdobie.

Súčasnej vláde uškodilo nedávne rozhodnutie austrálskej centrálnej banky prvýkrát za uplynulých 11 rokov zvýšiť úrokové sadzby. Takýmto spôsobom chce obmedziť infláciu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre