Austrália viní Európu z pomalého očkovania proti koronavírusu

SvetKoronavírus

Problémom sú dodávky vakcín.

Austrálsky premiér Scott Morrison odôvodnil pomalé očkovanie v krajine obmedzenými dodávkami vakcín z Európy. Očkovací program vyvoláva nespokojnosť Austrálčanov. Morrison zdôraznil, že nedostatok vakcín a prísne kontroly vývozu zavedené Európskou komisiou zapríčinili, že Austrália dostala 700-tisíc z 3,8 milióna zazmluvnených vakcín vyvinutých Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Tamojšia vláda čelí kritike, keďže na základe uzavretých zmlúv sľubovala do konca marca podanie štyroch miliónov dávok vakcíny. Dovtedy sa však podarilo podať 920-tisíc dávok očkovacej látky.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

3,1 milióna vakcín nedorazilo do Austrálie – to je jednoduchý fakt. Nie je to spor. Nie je to konflikt. Nie je to polemika. Je to jednoducho fakt,“ vyhlásil Morrison.

Predstavitelia krajiny chceli väčšinu obyvateľstva zaočkovať nielen dovezenými vakcínami, ale aj tými od AstraZenecy vyrobenými v Austrálii. Taliansko však zablokovalo vývoz 250-tisíc dávok vakcíny od AstraZenecy. Austrálska vláda tvrdila, že to neovplyvní celkový očkovací plán krajiny. Ďalšie meškanie dodávok vakcín spôsobila diskusia v Európskej únii, či vakcíny vyvážať, keďže aj členské krajiny stále bojujú s pandémiou.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre