Austrálii sužovanej požiarmi pomohol dážď a zmiernenie horúčav

SvetSpravodajstvo

Teploty majú o pár dní opäť prekročiť 40 stupňov.

Juhovýchod Austrálie už niekoľko mesiacov bojuje s rozsiahlymi lesnými požiarmi. Hasičom včera (6.1.) a dnes (7.1.) výrazne pomohlo počasie v podobe dažďových zrážok a zmiernenia horúčav. Vyčerpaní dobrovoľníci okrem iného na niektorých miestach odstránili vegetáciu a založili kontrolované protipožiare. Teploty podľa predpovedí majú v piatok (10.1.) opäť prekročiť 40 stupňov. „Ide o to, aby sme obmedzili potenciálne škody a vypuknutie požiarov v nasledujúcich dňoch,“ vyhlásil šéf hasičov v štáte Nový Južný Wales Shane Fitzsimmons.

Foto
Požiare v Austrálii / TASR

Hasiči ešte stále nemajú pod kontrolou desiatky rozsiahlych požiarov. Mnohé z nich sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné uhasiť. V takýchto prípadoch sú potrebné výdatné dažde. Dva požiare v Novom Južnom Walese a v štáte Viktória by sa mohli spojiť a vytvoriť ďalší nekontrolovateľný megapožiar. Napriek tomu, že v Austrálii pršalo, na uhasenie požiarov to nemalo veľký vplyv. Dažďové zrážky na niektorých miestach dokonca sťažovali prácu hasičov, ktorí zakladali protipožiare.

Požiare v Austrálii vypukli v októbri minulého roka. O život prišlo najmenej 25 ľudí, pričom zhorelo vyše 2000 domov a ničivé plamene zasiahli územie s rozlohou približne 10,6 milióna hektárov. Dym z požiarov bol viditeľný aj v Čile a Argentíne, teda vo vzdialenosti viac ako 12-tisíc kilometrov. Združenie austrálskych poisťovní informovalo, že pri doteraz takmer 9000 poistných udalostiach boli vznesené nároky vo výške 700 miliónov austrálskych dolárov. Vláda pre fond obnovy vyčlenila počiatočnú sumu dve miliardy dolárov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre