Austrálski vedci pomenovali nové druhy rastlín a živočíchov po komiksoch z dielne Marvel

SvetZaujímavosti

Názvy inšpirované obľúbenými superhrdinami i antihrdinami si vyslúžili štyri druhy hmyzu z radu dvojkrídlovcov, jeden takýto hmyz zase nesie meno po legendárnom tvorcovi marvelovských komiksov Stanovi Leem. Nájdeme tu však Thora, Čiernu vdovu či Deadpoola.

Foto

Vo vede nebýva veľký priestor na kreativitu. Niekedy však nastane situácia, že aj tu sa dá vyhrať s názvami nových objavov. Austrálski vedci tento rok pomenovali 165 nových druhov rastlín a živočíchov, pričom sa v niektorých prípadoch inšpirovali aj postavami z komiksového sveta z dielne spoločnosti Marvel. Názvy inšpirované obľúbenými superhrdinami i antihrdinami si vyslúžili štyri druhy hmyzu z radu dvojkrídlovcov, jeden takýto hmyz zase nesie meno po legendárnom tvorcovi marvelovských komiksov Stanovi Leem.

Odborníci z austrálskej národnej vedeckej agentúry CSIRO pomenovali jednu hnedozlatú muchárku Daptolestes bronteflavus, čo v preklade znamená blond búrka a odkazuje na Thora, boha blesku. Po ďalšom bohovi, tentokrát ľsti - Lokim, nesie meno Daptolestes illusiolautus, ktorej prívlastok v preklade znamená elegantný klam. Daptolestes feminategus, alebo žena, ktorá má oblečenú kožu, odkazuje na Natashu Romanoff a jej superhrdinské alterego Čiernu vdovu. Ďalší druh predátorskej muchárky, ktorý farebne pripomína antihrdinu Deadpoola, dostal názov Humorolethalis sergius.

Znie to ako smrteľný humor (v angličtine lethal humor, pozn. red) a je to odvodené od slov humorosus, čo znamená mokrý alebo vlhký, a lethalist, čo znamená smrť," vysvetlil vo vyhlásení entomológ Bryan Lessard.

Po Stanovi Leem pomenovali muchárku Daptolestes leei. Tento lietavý hmyz má črty, ktoré sa podobajú na Leeho charakteristické slnečné okuliare i biele fúzy.

Okrem týchto piatich muchárok austrálski odborníci pomenovali 151 nových druhov hmyzu, osem nových rastlín, dve ryby, jedného roztoča, tri nové poddruhy vtákov a 25 morských bezstavovcov. Niektoré z nich objavili ešte pred niekoľkými desaťročiami a dosiaľ zostali bez názvu, iné sú zase nedávne nálezy.

 

Zdroj: SITA

Komentáre