Autokino alebo premietanie počas celej noci? Na Hrade Šariš môžete zažiť oboje

VýchodZaujímavosti

Filmová noc je svetovým unikátom.

K letu neodmysliteľne patria premietania filmov pod hviezdami. Nadšenci kinematografie spojili prírodu, turistiku, stanovanie, kvalitné snímky, hudbu či literatúru, čím vzniklo jedinečné podujatie s názvom Filmová noc na Hrade Šariš. A práve táto stredoveká pamiatka dodáva podujatiu čarovnú atmosféru.

„Tá myšlienka, ja to rád tak hovorím, že vznikla pri pive. Od toho piva sa to nakoniec pretavilo do niečo reálneho. Pred desiatimi rokmi sme nevedeli, ako sa to robí. Išli sme do toho len s motiváciou, že urobíme niečo pekné pre ľudí. Motivácia sa potom pretavila do toho, že návštevníci prichádzali, a keď odchádzali, na bráne našim dobrovoľníkom hovorili, ako sa tam príjemne cítili, ako sa im to páčilo a že to nevideli nikde inde,“ uviedol pre Košice Online organizátor Filmovej noci na hrade Peter Vlkovič.

Foto
Filmová noc na hrade / Martin Švec

Z premietania filmu vznikol festival. Osem ročníkov tohto podujatia prinieslo aj  hudobné vystúpenia, divadlo, výstavy, prednášky či diskusie. Postupne sa začalo premietať na štyroch miestach a program sa z jedného pódia rozšíril do viacerých zón. Ako povedal Vlkovič, Filmová noc na hrade je nielen východoslovenským, ale aj svetovým unikátom:

„Prišli sme na to, že je to jediný, a ja to nazývam aj jedinečný festival v strednej Európe takéhoto druhu. Filmový festival na hrade alebo na hradnej zrúcanine, navyše zameraný na krátky film, ktorý prezentuje výborné diela mladých začínajúcich autorov, v strednej Európe nenájdete a veľmi málo ho nájdete aj celkovo vo svete.“

Autokino

Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu okrem iného zrušila viaceré kultúrne podujatia. Jedným z nich je aj deviaty ročník Filmovej noci na Hrade Šariš, ktorý bol preložený na budúci rok. Organizátori si však pre návštevníkov pripravili náhradný program.

„Štvrtok 16. júla a v piatok 17. júla organizujeme Autokino pod Hradom Šariš na lúke. Je to veľká lúka, kde sa zmestí veľmi veľa áut. Bude to blízko verejného parkoviska pod Hradom Šariš tak, ako návštevníci chodia na hrad, takisto pôjdu aj teraz a naši dobrovoľníci ich budú navigovať, kam presne majú ísť,“ povedal Vlkovič s tým, že návštevníci sa môžu tešiť na film 3 Bobule za účasti Braňa Deáka a dokument Meky.

Zahalené rúškom tajomstva

Program na Hrade Šariš bude pokračovať aj v sobotu. Ako doplnil Vlkovič, je však zahalený rúškom tajomstva:

„Počas klasickej Filmovej noci na hrade sme vždy mali síkrit kino, síkrit premietanie. Bolo to premietanie, kde ľudia nevedeli čas, miesto, ani to, čo sa bude premietať. Veľakrát sme premietali film, ktorý nemohli vidieť nikde inde. Navyše, chceli sme ho vždy obohatiť aj o osobnú prítomnosť niekoho z tvorcov alebo hercov. Tento rok sme si povedali, prečo túto malú sekciu síkrit kina nepreniesť na celý festival a nazvali sme to Síkrit Filmová noc na hrade.“

Pre návštevníkov je okrem premietania dokumentárneho filmu V sieti pripravené aj divadelné predstavenie v podaní hercov prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča.

Komentáre