V Prešovskom a Košickom kraji by mohla napriek tomu vzniknúť automobilová akadémia.
Z asi 290 firiem na Slovensku, ktoré pracujú pre automobilový priemysel, ich nie je v tejto východnejšej časti ani sto. Podľa podpredsedu predstavenstva košickej regionálnej komory - Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Igora Capa, toto číslo je pomerne dosť nízke.
„Východ tu nie je tak rozvinutý. Treba tu hľadať spôsob, ako zapojiť odborníkov, ľudí zručných. Máme tu firmy, ktoré tu pracovali aj v minulosti a treba sa zrejme k niektorým modelom, projektom vrátiť,“ zhodnotil Cap s tým, že medzi novšie projekty patrí napríklad Automobilová akadémia. Na východnom Slovensku sa jej ale veľmi nedarí.
„Akadémia funguje tak, že je to týždeň, kde sú deti od 14 do 16 rokov. Trávia dva alebo tri dni vo firme, a opačne, dva alebo tri dni na univerzite,“ priblížil prezident Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku Juraj Sinay.
Pomôcť rozbehnúť automobilovú akadémiu v Prešovskom a Košickom kraji by mohlo napr. aj stredajšie pracovné stretnutie košickej regionálnej obchodnej a priemyselnej komory spolu s dodávateľmi automobilového priemyslu z východného Slovenska a Zväzom automobilového priemyslu.
„Možno využijeme, že tu bola firma Honeywell z Prešova, s ktorou, ak sa nám osvedčí model Trenčína, to znamená subdodávateľ, adient a Trenčianska univerzita, tak to môžeme aplikovať tu na Fakulte výrobných technológií na Technickej univerzite v Košiciach,“ uviedol Sinay.
Ako dodal, verí, že jediný priestor, kde ešte môže vzniknúť veľká investícia, je práve región východného Slovenska.
Autor: RÁDIO KOŠICE