Balónové divadlo uchváti oblohu nad Košicami

KošiceKultúra

Organizátori očakávajú zhruba 20 balónov z rôznych európskych krajín.

Jedinečný pohľad na oblohu plnú pestrofarebných balónov môžu zažiť Košičania už tento týždeň. V poradí 24. ročník Medzinárodnej balónovej fiesty začne už v stredu 7. júna a potrvá do soboty 10. júna. Lety sa už tradične uskutočnia okolo 6.00 hod. ráno a 18.00 hod. večer.

Zatiaľ čo ranné lety budú štartovať z okolia Košíc, a to Lokomotívy a areoklubu v Barci, tie večerné sú naplánované v blízkosti centra a obchodného domu Aupark. Okrem balónových tímov z Košíc a Slovenska nebudú na podujatí chýbať ani tímy z Česka, Holandska, Rumunska či Talianska.

„Očakávame 15-20 balónov a tradične nebude chýbať ani náš balón Bruno, ktorý sa bude usmievať na deti. Balón Bruno má za sebou opäť úspešný rok, kedy navštívil viaceré krajiny. Nedávno sa len vrátil z Japonska,“ načrtla členka organizačného tímu Martina Čižmáriková.

Foto
Balóny budú štartovať aj od košického Auparku / TASR

Na ľudovú nôtu

Let balónom si môžu užiť všetci, ktorí o to prejavia záujem a vopred si rezervujú vybraný termín. Súčasťou podujatia bude aj sprievodný program, ktorý sa začne v piatok podvečer o 18.00 pred Nákupným centrom Aupark. Pripravené budú atrakcie pre deti, i hudobné vystúpenia.

„Tohto roku sme to poňali trochu folklórne, pretože vystúpia Folklórny súbor Hornád so Štefanom Štecom, hudobné zoskupenie Hrdza a hudobná formácia Šarišan s legendárnym saxofonistom Gapom,“ prezradila Čižmáriková.

Nebude chýbať ani osvedčená novinka z minulého roka, a to sprievod balónových tímov po Hlavnej ulici so svetelnými a zvukovými efektmi. Cieľom je pozvať všetkých návštevníkov z centra Košíc na ohňostroj a večerné nafukovanie balóna.

Prvý let pred viac ako sto rokmi

Aktuálny ročník balónovej fiesty je spojený aj s jedným výročím. Prvý let balónom v Košiciach sa totiž uskutočnil 14. júna 1906, teda presne pred 111 rokmi. Podľa Čižmárikovej letel pilot nad Košicami ráno a poobede si to zopakoval, čo je obrovský úspech. Ideálne je však letieť až večer.

„V priebehu dňa vzniká takzvané termické prúdenie s teplom. Toto termické prúdenie spôsobuje, že masy vzduchu stúpajú a balón nemá možnosť meniť smer letu, letí iba tak, ako fúka vietor. Ak by sa dostal do stúpavého prúdu, tak by vznikla nebezpečná situácia. Takže z toho dôvodu sa vyhýbame termickým prúdom a lietame skoro ráno po východe slnka alebo pred západom slnka, kedy termické prúdenie slabne,“ vysvetlil pilot balóna Jaroslav Gurdich.

Ovládanie balóna môže byť pre viacerých záhadou, skúsení piloti to už však majú v malíčku. Ako uviedol Gurdich, balón sa riadi tým, že sa zvyšuje teplota vo vnútri v obale, a tým stúpa. Keď dosiahne požadovanú hladinu letu, samovoľne vychladne a udržiava let.

„Ak by sme prestali topiť, tak začne spontánne klesať. Ovládanie doprava, doľava sa dá v princípe tým, že pilot si nájde prúdenie, ktoré potrebuje. Preto mení výšku počas letu,“ ozrejmil.

Relax a voľnosť

Let môže pokaziť aj počasie. Ak je rýchlosť vetra viac ako päť metrov za sekundu, balón nemôže vzlietnuť. Je tam totiž pravdepodobnosť nejakých strihov vetra alebo turbulencií. Prekaziť let môžu aj zrážky a búrky.

Stať sa pilotom je náročné, okrem absolvovania školy musí žiadateľ získať aj osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti pre leteckú dopravu a absolvovať výcvikový program vzletov pod vedením inštruktora. Aj napriek tomu je podľa Jaroslava Gurdicha toto povolanie výnimočné.

„Je to výborný relax, pohľad z balónového koša je úplne iný, ako ľudia vnímajú na zemi alebo z lietadiel. Balón má tú voľnosť, že nie je viazaný na letiská. Takže môže štartovať kdekoľvek, pokiaľ to nie je zakázané. Ak nájdete krásne pole, krásnu lúčku, môžete vyštartovať a pristáť kdekoľvek,“ uzavrel Gurdich.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre