Bankomaty ako turistické pasce sa už objavili aj v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Bankomaty na výdaj hotovosti patria prevažne bankám, ktoré ich prevádzkujú, nájdu sa ale aj rôzne iné, pochybnejšej povesti.

Všetky obľúbené dovolenkové či výletné destinácie ponúkajú nepotrebné a predražené služby, ktoré cestovatelia zvyknú nazývať „turistické pasce“. Môže ísť o taxikárov, čakajúcich pri letisku, tradičné jedlo, ktoré nie je vôbec tradičné, ale napríklad aj bankomaty. Tie samozrejme každý cestovateľ potrebuje.

Bankomaty na výdaj hotovosti patria prevažne bankám, ktoré ich prevádzkujú. Klienti konkrétnej banky majú výber zadarmo, ostatní musia zaplatiť väčší či menší poplatok. Vo svetových metropolách sa objavujú aj bankomaty, ktoré nepatria pod žiadnu banku.

Foto
Pred týmito bankomatmi vás už možno varovali delegáti počas dovolenky v zahraničí / KOŠICE ONLINE

Jedným z týchto príkladov sú bankomaty spoločnosti Euronet, ktorá sa prezentuje ako svetový hráč v oblasti elektronických platieb. Pred týmito bankomatmi vás už možno varovali delegáti počas dovolenky v zahraničí. Poplatky pri výbere z bankomatu inej banky sa pohybujú medzi 20 centami až jedným eurom. Bankomat spoločnosti Euronet, ktorý umožňuje výber v rôznych menách, sa ale riadi vlastným výmenným kurzom. V konečnom dôsledku sa môže stať, že si vyberiete menej peňazí, ako vám odíde z účtu, prípadne zaplatíte vysoký manipulačný poplatok.

Tieto bankomaty nájdete často sa frekventovaných peších zónach. V Košiciach napríklad pri Dóme svätej Alžbety a na Mlynskej ulici. Domáci nemajú dôvod využívať služby týchto bankomatov. Nakoľko je v Košiciach dosť turistov, ktorí by tieto bankomaty používali, je otázne.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre