Barca si vytvorila finančnú rezervu z peňazí za Ukrajincov

KošiceSpravodajstvo

Činnosti, ktoré nemusia robiť, sa však napriek tomu snažia obmedziť.

Aj v košickej mestskej časti Barca musia obracať každé euro. Napriek tomu, že peňazí nie je veľa, vlani pomohla finančná injekcia z programu Fast Care. Barca dostala za Ukrajincov 130-tisíc eur. Podľa starostu Gabriela Krištofa tak mohli vykonať viaceré opravy ciest, chodníkov a schodísk a zároveň si ponechať nejakú rezervu do ďalších dní. Minuloročný rozpočet Barce predstavoval okolo 650-tisíc eur, obnos peňazí na tento rok zatiaľ nie známy, keďže nie je schválený mestský rozpočet. Aj v Barci preto musia obmedzovať niektoré služby.

„Snažíme sa tie základné veci udržať, nebude to ľahké, ale ja si myslím, že stále, kde je vôľa, tam je cesta. Jednoducho, budeme musieť hľadať nejaké možnosti a riešenia. Šetríme, ale nie odteraz. Šetrí sa už niekoľko rokov dozadu. Takže stále robíme s tým, čo máme. Nemôžeme čakať nejaké veľké finančné prostriedky. Robili sme výtlky, došli nám financie, museli sme prestať, pretože na to sme ďalej nemali. Momentálne ideme v jednej dvanástine minulého roka. Snažíme sa obmedzovať veci, ktoré nemusíme robiť,“ povedal starosta.

Kvôli nedostatku peňazí si museli, podobne ako viaceré mestské časti, zobrať aj úver. Problémov v mestskej časti je veľa a peňazí málo. Aj preto sa chcú zapojiť do Programu Slovensko za účelom získania dotácie na realizáciu vodovodu na Berzeviczyho ulici.

„U nás je problém zapojiť sa do nejakej výzvy, teraz výnimočne tá výzva na vodovody, tak do toho sa chceme zapojiť, ale to je problém. Tým, že sme mestská časť, nie sú možnosti. Keď sa vyskytne nejaká havarijná situácia, musíme zobrať nejaký úver. Ale to nie je cesta, akou sa má uberať mestská časť. Preto mi je ťažko plánovať, kam sa budeme uberať alebo čo by sme chceli. Všetko závisí od toho, koľko peňazí nám príde, či už z mesta, alebo sa nám ich podarí zohnať, zasponzorovať a pod. V rámci toho budeme robiť aj opatrenia, samozrejme. Nechceme nejako stagnovať, ale chceme ísť dopredu, v rámci možností,“ priblížil Krištof.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Plánov je však podľa starostu viacero:

„Chceli by sme realizovať kanál na Berzeviczyho, nejaké výtlky opraviť na cestách a chodníkov, nie asi až v takom rozmere ako minulý rok, ale tie hlavné ťahy musíme poopravovať. Plánujeme aj nejaké orezy v rámci našej mestskej časti, ktoré je nutné urobiť, chceli by sme kolaudovať aj komunikáciu pri stanici, takisto ulicu Zichyho, ktorá sa v minulom roku dokončila. Nejaké akcie tiež by sme chceli robiť pre deti, ale takisto všetko závisí od financií.“

Jednou z veľkých investícií má byť v dohľadnej dobe aj opletenie tamojšieho chráneného parku ako aj renovácia areálu, kaštieľa nevynímajúc, no takisto musia počkať na vypísanú výzvu. Starosta Barce sa už v prvých dňoch svojho pôsobenia na miestnom úrade vyslovil, že chce rozvíjať komunitný život. Okrem dobrovoľníckych akcií či podujatí pre rodiny majú byť prioritou aj deti.

„Radi by sme aj v spolupráci so základnou školou teraz realizovali denný tábor. Máme krásne priestory, či už kaštieľ, park, kultúrny dom, máme tu aj spoluprácu s knižnicou Jána Bocatia, bol som aj s pani riaditeľkou, čiže sme sa rozprávali, že takisto chystajú nejaké akcie pre našich obyvateľov,“ avizoval starosta.

Pre mestskú časť Barca by mali začiatkom tohto roka schváliť aj zmeny a doplnky k nedávno prezentovanému územnému plánu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre