Bašternák sa priznal v prípade vratky DPH. Dostal nepodmienečný päťročný trest s minimálnym stupňom stráženia

SlovenskoSpravodajstvo

Svoj čin pred súdom oľutoval.

Podnikateľ Ladislav Bašternák je vinný zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného, za čo dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Na dnešnom (7.11.) hlavnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava II sa priznal v prípade neoprávnenej vyplatenej vratky DPH v hodnote takmer dvoch miliónov eur. Zároveň dodal, že ľutuje svoj čin. Na súde čelí obžalobe zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Trestná vec sa týka vyplatenia vratky DPH vo výške takmer dva milióny eur jeho spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou dvanástich bytov v komplexe Five Star Residence.

Foto
Ladislav Bašternák / TASR

„Cieľom prevodov bytov bolo len vylákanie daňovej výhody. Výsledkom bol vykázaný nadmerný odpočet DPH vo výške takmer dva milióny eur,“ uviedol prokurátor pri prednesení obžaloby. Za poškodený Daňový úrad v Trenčíne vystúpila Daniela Samáková, ktorá upozornila, že výška škody jej úradu je vyššia, ako bola zaplatená suma v rámci uplatnenia účinnej ľútosti: „Uplatňujeme si náhradu škody 242.666 eur.“ Bašternák pred začatím pojednávania nereagoval na otázky novinárov: „Môžete mu klásť otázky, nedostanete odpovede. Nie sme na tlačovej konferencii, aj keď to tak vyzerá. A nie je to príjemné,“ skonštatoval jeho advokát Peter Filip.

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte koncom marca informoval, že prokurátor neakceptoval návrh obvineného Ladislava B. na zastavenie trestného stíhania z dôvodu účinnej ľútosti a na podnikateľa podal obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného. Bašternák si v tomto prípade uplatnil účinnú ľútosť a taktiež zaplatil dlžnú sumu dva milióny eur.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre