Baví ma hľadať, čo je na východe nové a inšpirujúce

VýchodĽudsKE

Aj keď otvorene priznávam, že takmer po každom rozhovore mám asi „minútovú depresiu“ z toho, čo všetko moji hostia v živote dokázali a ako im nestíham. V zápätí sa to však premení na dobrý pocit z toho, akými jedinečnými ľudmi sme obklopení. A že tento svet je aj napriek všetkému ešte stále pekným miestom.

Že je Na východe vždy niečo nové, o tom niet pochýb. Aj v tomto roku sme sa o tom presvedčili na frekvenciách Rádia Košice hneď niekoľkokrát, aby som to upresnila, priniesli sme vám viac ako 30 jedinečných príbehov ľudí, na ktorých ste nás upozornili. Cítim vďačnosť, zároveň budem ešte vďačnejšia, ak tieto rozhovory pustíte ďalej do sveta. Už teraz sa teším na vaše tipy v roku 2024. Kedykoľvek sa mi ozvite. 

Foto
Vzácni hostia a ich jedinečné príbehy  / RKE

Január 2023 u nás patril školským laviciam a cudzím jazykom. Priniesli sme vám príbeh mimoriadne obľúbenej pedagogičky Márie Gáborovej, angličtinárky, ktorá vníma všetkých žiakov ako vlastné deti. 

Učenie nemá ďaleko ani od umenia. K tomu má  veľmi blízko mimoriadne talentovaný výtvarník vystavujúci po celom svete. Košičan Tomáš Gabzdil Libertíny. 

Svetové je nielen umenie ale aj plavby, ktoré pravidelne absolvuje ďalšia úspešná Košičanka. Silvia Caravaggi Kulichová u nás na chvíľu zhodila kotvu, aby nám povedala viac o svojich dobrodružstvách. 

Foto
Relácia Na východe niečo nové sa vysiela v Rádiu Košice vždy v stredu a nedeľu po 10.00 hod. Rozhovory však nájdete aj vo forme podcastu  / RKE

Opustíme cesty a vyberieme sa za iným dobrodružstvom, ktoré čaká na každého z nás, či chceme alebo nie. O stárnutí nám viac povedal popredný geriater Štefan Koval. 

Aby sme naše starnutie prežívali v čo najlepšej kondícii, pomôže nám šport. A o tom sme sa v Rádiu Košice zhovárali s odborníkom, ktorý sa venuje hlavne deťom: Tréner a majster bojových umení René Exel. 

V roku 2023 sme zablúdili aj do sveta literatúry a histórie. Hostili sme spisovateľku Alenu Stašíkovú Galvánkovú a jej silné ženské postavy. 

Kniha nás dokáže uchrániť pred realitou a otvorí nám nový svet. Keď sa však nečakané stratíme v reálnom živote, nech už to bude les, pohorie alebo trasa, ktorú dobre poznáme, na pomoc nám príde záchranár Kamil Jeremiáš, ktorý nám pomôže spolu so psíkmi Dominikou a Veronikou. 

Marec, ktorý patrí knihám, sme odštartovali najosobitejším hlasom slovenskej literatúry, významnou literátkou a spisovateľkou Janou Bodnárovou. 

A tak, ako dokáže knižný dej prepojiť zdanlivo vzdialené svete, sa to darí aj Košičanovi Martinovi Vernarskému, ktorý je sudca a zároveň organista. 

A súdiť by sme rozhodne nemali ľudí, ktorých príbehy nepoznáme. Hneď niekoľko ich do našich končín priniesla aj vojna na Ukrajine. Daryna Tkachuk svoju krajinu neopustila z roztopaše, ale preto, že musela. Dnes v Košiciach pomáha ďalším, lebo aj jej bola na začiatku podaná pomocná ruka. 

O globalizácii, komunikácii a svetových jazykoch sme sa zhovárali s koučom, ktorý za svojimi klientmi cestuje po celom svete, no za križovatku sveta považuje Kysak: Martin Jelínek. 

Foto
Viac ako 30 rozhovorov, oveľa viac minút pohodových rozhovorov a takmer všetky tipy priamo od poslucháčov Rádia Košice / RKE

A na cestách ešte ostávame, pretože o užitočných cestovateľských tipoch, sile sociálnych sietí a slobode nám prišla v tomto roku povedať viac aj východniarka Dominika Jakubová. 

A teraz sa presúvame na dosky, ktoré znamenajú svet. Herci, herečky, dokonalá scéna a pútavý príbeh. To všetko by nefungovalo bez neviditeľnej no zároveň veľmi dôležitej práce šepkárky. Jana Popovičová k nám prišla z Národného divadla v Košiciach. 

V roku 2023 sme sa postarali aj o vaše chuťové poháriky. Svetom špičkovej gastronómie, ktorá vzniká práve na východnom Slovensku, nás previedol uznávaný kuchár Jozef Breza, ktorý čaruje v Gašperovom mlyne. 

A od chutnej krásny na tanieri sme si odbehli aj ku kráse ľudskej. O budovaní úspešnej značky a svete kozmetiky či skrášľovania sme sa zhovárali s Košičankou Natáliou Selvekovou z ENVY. 

O krásu nie je núdza ani na Zemplíne. Aby sme to upresnili, vo Vidieckej záhrade na Zemplíne, ktorú úspešne budujú manželia Zaťovičovci. 

A z vidieka si teraz odbehneme na domovú schôdzu, ktorú sa rozhodol digitalizovať Tomáš Paciga a jeho Resitech. 

Prvú časť toho najlepšieho, čo priniesol rok 2023 uzavrieme mladým nadaným knihomoľom, kráľom detských čitateľov, ktorý rád číta aj v angličtine Samuelom Mackom. 

Rok 2023 bol bohatý aj na osobnosti, ktoré sme hostili v našom éteri.  Vrátime sa teraz k malej rekapitulácii, ktorou nadviažeme na predchádzajúcich hostí. V polovici júna sme vysadli na bicykel aj s dobrodruhom, cestovateľom a mimoriadne aktívnym seniorom, ktorý ako jediný na svete prešiel panamerickú magistrálu na ebajku sám. Gusto Stibranyi.

A pri pohybe ešte ostaneme, pretože na začiatky breakingu, ktorému sa venuje viac ako 20 rokov si s nami zaspomínal aj obľúbený učiteľ a tanečník Martin Michalčík. 

Bolo to práve Rádio Košice, kde ste sa možno medzi prvými dozvedeli o jedinečnej originálnej hre, ktorú vytvorili práve dve Košičanky. ČLOVEČINU prišla predstaviť Daniela Choma. 

A že na malom Slovensku vznikajú aj veľké veci, to sme si potvrdili spolu s Martinom Voľanským, keď sme si posvietili na najchutnejší med na svete. Pochádza z Bardejova. 

Odbehli sme si aj ku knihám, spisovateľka Michaela Ella Hajduková nás pozvala do svojho sveta literatúry. 

Veľký záujem vyvolal aj rozhovor s inštruktorom sebaobrany Marekom Polákom, s ktorým sme sa rozprávali o reálnej sebaobrane, bezpečnosti aj o tom, ako predchádzať konfliktom. 

V našom éteri nechýbal ani supertalent z Hornádu, slalomárka, ktorá smeruje na olympiádu v Paríži Zuzana Paňková. 

Na naše zdravie a doslova brušká sa pozrela aj fyzioterapeutka Monika Šrenkelová, nebudem prehánať, ak poviem, že aj tento rozhovor priniesol množstvo reakcií. 

Nerozoberali sme však počas roka len to, ako pomôcť našim postavám ale aj dušiam. Konkrétne nám dvere do Gréckokatolíckej charity otvoril jej šéf Peter Valiček. 

Aby sme sa trochu osviežili, v Rádiu Košice sme hostili aj Martina Jakuba, someliéra, odborníka na to, čím si možno budete pripíjať práve dnes. 

Tak teda, nazdravie. A o zdraví bola reč aj s Martinou Regenda, ktorá sa venuje veľmi ušľachtilej záľube. Ženám po mastektómii tetuje bradavky. 

V novembri sme si zaspomínali aj na nežnú revolúciu a to očami bývalého politického väzňa Jána Vecana. 

Naopak, poriadna psina bola s hádam najznámejším psíkom a hviezdou internetu Pampi. Do Rádia Košice si zobrala aj gazdu Mateja Zavackého. 

Na Mikuláša sme sa pozreli aj klasické a drevené hračky, hovorili sme tiež o dizajne, a to s profesorom Tiborom Uhrínom.

Aké bohatstvo sa ukrýva v ľuďoch na východe, sme si pripomenuli aj rozhovorom s talentovanou neurochirurgičkou Vernikou Magočovou. 

Dokonalou bodkou roka 2023 je rozhodne dvojica Katarína Koščová a Daniel Špiner a ich súznenie. Rovnako, ako ich odkaz v závere rozhovoru. Nech sa naplní, aj my, v mene redakcie prajeme do nového roka veľa dobra a ľudskosti. 

Komentáre