Gombita a Polák na čele štafetového Behu za chudobných z Košíc až do Lúrd

KošiceĽudia

Bežcov čaká 2400 km, podporiť ich môžete morálne i finančne.

Foto
Peter Gombita počas Košického Nočného Behu, na ktorom rovnako upozorňoval na chudobu a biedu / TV KOŠICE

Už túto nedeľu (3.11.) sa na pomyselný štart postavia bežci s ušľachtilým cieľom. Z Košíc pobežia cez niekoľko krajín, pričom cieľom ich štafetového behu sú Lurdy. S myšlienkou prišiel katolícky kňaz a riaditeľ Oázy – nádej pre nový život, n.o. Peter Gombita, ktorý chce týmto Behom za chudobných upozorniť na biedu doma i vo svete. Po svojom boku bude mať aj košickú maratónsku legendu - Petra Poláka. Ostrieľaný maratónec ma za sebou 43 košických maratónov, no tento beh je jedinečný.

„Je to už tretí štafetový beh, jeho pointou je upozorniť na chudobu a biedu vo svete i doma. Oáze viete pomôcť finančne i vecami či podporou ľudí, o ktorých sa Peťo (Peter Gombita, pozn. redakcie) stará, má ich tam asi 300,“ vysvetlil Peter Polák v rozhovore pre Rádio Košice.

Foto
Peter Polák si nedávno odbehol aj charitatívny beh s názvom "Bež, kto môžeš 2019"  / FB Oáza - nádej pre nový život, n.o.

Peter Gombita a jeho tím sa snaží svojou prácou, ale aj športovými aktivitami upriamiť pozornosť na chudobu a núdznych, rovnako bojuje za to, aby sa ľudia chudobných nebáli. Bežci sa neboja ani dlhej trate, ktorá ich čaká. I keď, nebude to jednoduché.

„Osem ľudí je rozdelených do dvoch skupín. Chceme behať po dvanástich hodinách, keď sa budeme všetci striedať, vychádza to na jedného okolo 22 až 25 km denne,“ vysvetľuje s poznámkami v ruke Peter Polák. Nie tak dávno absolvovali bežci trať Košice – Vatikán či Košice - Brusel. Maratónec Polák má za sebou nespočetne veľa behov, no pri tomto zdôrazňuje, že nejde o čas, ale samotný cieľ a zámer: 

„Ja sa tam považujem za najslabšieho bežca, jednak mám vek, ale keďže sa to nebehá na rýchlosť, nemám nejaké obavy. No všetci, čo ideme, sme trénovaní ľudia, sú tam dokonca aj takí, čo majú maratóny pod tri hodiny.“ 

Beh za chudobných má upozorniť všetkých ľudí i športovcov, mládež, veriacich aj neveriacich, ako uviesť do života a praxe výzvu Svätého Otca Františka k priamej pomoci človeku alebo rodine, ktorá sa nachádza v núdzi na okraji spoločnosti. Pýtate sa, prečo práve francúzske Lurdy? Organizácia Fratello, ktorá predtým vo Vatikáne pripravovala večeru pre bezdomovcov práve s pápežom Františkom, sa tentokrát stretáva v Lurdoch. Pôjde o konferenciu Medzinárodného dňa chudobných, na ktorej s príhovorom vystúpi aj Peter Gombita.

„Počas behu sa k nám budú pripájať aj rôzne štafety. Napríklad v Martine, Bratislave a na pomoc nám v siedmy deň prídu aj dve ženy, ktoré by mali denne zabehnúť 10 až 15 km, takže nám pomôžu,“ hovorí Polák o behu, na ktorý sa teší. 

Foto
Trasa, na ktorej môžete bežcov podporiť aj vy, finančne či morálne  / http://runforthepoor.com/sk

Trasa má 2400 km a sledovať ju môžete online na oficiálnom webe Run for the poor, prostredníctvom GPS. Polák pozýva verejnosť, aby prišli bežcov podporiť: 

„Tretieho novembra štartujeme v Košiciach pri Dolnej bráne (10.00 hod.), pokračujeme Košická Belá, Spišské Vlachy, v Spišskej Novej Vsi by sme mali byť okolo 18.40 hod., nasleduje Poprad (21.20 hod.), Ružomberok (8.00 hod.), prejdeme cez Prievidzu, Topoľčany, Nitru, Sereď, Bratislavu. Nasleduje Viedeň, cez Rakúsko zabehneme do Nemecka, najkrajší úsek by mal byť v Lichtenšajsku. Nasleduje Švajčiarsko, Luzern (10.11.), cez francúzsky Lyon by sme mali prebehnúť 12.11., potom ešte Toulouse. Lurdy by sme mali docieliť 16.11.,“ čo sú dokonca 71. narodeniny Petra Poláka.

Bežci budú prespávať v štyroch karavanoch, ak by ste ich chceli počas cesty povzbudiť, môžete. Potleskom, finančne i tak, že za nich jednoducho odbehnete nejakú časť štafety. Bežci štartujú v nedeľu o 10.00 hod, no polhodinu predtým začína program pri Dolnej bráne v Košiciach. Celý beh môžete sledovať aj vďaka GPS súradniciam na webe behu Run For The Poor, kde nájdete aj všetky dôležité informácie. S bežcami sa už na trati spojí Rádio Košice telefonicky počas popoludnajšieho vysielania. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

 

Komentáre