Belgický premiér rezignoval

EurópaSpravodajstvo

Jeho strana prišla o päť mandátov.

V Belgicku sa v nedeľu (9.6.) uskutočnili parlamentné voľby. Z tohto dôvodu premiér Alexander de Croo podal demisiu, ktorú dnes prijal belgický kráľ Filip. Vláda zostane pri moci do vytvorenia novej koalície. Flámska liberálna strana (Open Vld), ktorej členom je aj De Croo, prišla o päť mandátov v snemovni reprezentantov a obsadí sedem kresiel. Premiér vyvodil politickú zodpovednosť a oznámil svoju rezignáciu.

Foto
Alexander de Croo podal demisiu / TASR

Vo voľbách triumfovala Nacionalistická strana Nová flámska aliancia (N-VA), ktorá v 150-člennej snemovni reprezentantov získa 24 kresiel. Okrem iného žiada väčšiu autonómiu pre Flámsko. Kráľ Filip dnes prijal jej lídra Barta De Wevera, ktorý má právomoc poveriť politikov vedením rokovaní o vytvorení vlády. Zároveň by sa mal stretnúť aj s predsedom krajne pravicovej strany Flámsky záujem (Vlaams Belang), ktorá skončila na druhom mieste so ziskom 20 mandátov a tiež so šéfom liberálneho Reformného hnutia (MR) z frankofónneho regiónu Valónsko.

Napriek tomu, že N-VA získala najviac hlasov aj vo voľbách v roku 2019, zostala v opozícii, keďže ani po 16 mesiacoch rokovaní nevytvorila vládu. Súčasťou vtedajšej koalície bolo sedem strán. Tvorba belgického kabinetu trvá dlho. Krajina má svetový rekord v počte dní bez regulárnej vlády, a to 541 v rokoch 2010 – 2011.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre