Ide o akútne vírusové ochorenie zvierat, ktoré môže postihnúť aj človeka.
Neďaleko Humenného sa minulý mesiac vyskytol prípad besnoty u zastreleného jazveca. Na území Slovenska sa tak toto ochorenie objavilo prvýkrát po šiestich rokoch. Vtedy sa tak stalo pri obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa. Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat, ktoré môže postihnúť aj človeka.
„Väčšinou sa to deje pohryzením alebo môže to byť aj slinami, alebo dotykom, hlavne pokiaľ sú poranenia na koži. Choroba, pokiaľ postihne nervové tkanivo, myslím hlavne mozgové, je smrteľná, už sa nedá liečiť,“ uviedol pre Rádio Košice riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Besnota sa spočiatku prejavuje únavou, teplotou, bolesťami v záhlaví a v mieste poranenia. U človeka postihuje predovšetkým centrálny nervový systém, spôsobuje zvýšenú dráždivosť, poruchy vedomia a neskôr aj celkovú paralýzu, čo potvrdil aj Bíreš:
„Najčastejším zdrojom nákazy alebo prenášačom choroby je v našich podmienkach, ale to je väčšinou v celej Európe, líška. Pokiaľ sú nakazené domáce zvieratá, pes a mačka, takisto môžu šíriť túto chorobu, a preto hlavne tieto tri druhy zvierat je potrebné vakcinovať hlavne v oblastiach, kde sa besnota vyskytuje.“
Touto chorobou môžu byť nakazené aj hlodavce. Na mieste výskytu sa vydalo nariadenie na vakcináciu psov, mačiek, oviec, kôz, koní a hovädzieho dobytka starších ako tri mesiace. Poľovníci majú počas trvania nákazy zabezpečiť zvýšený lov a vyšetrenie líšky hrdzavej i všetkých voľne žijúcich zvierat podozrivých z besnoty. Bíreš doplnil, že zver, ktorá trpí chorobou, je ľahko rozpoznateľná:
„Veľmi často stráca plachosť, pohybuje sa nekoordinovane, často sa zdržuje v blízkosti ľudských obydlí trvalo, to znamená, že neodchádza. Niekedy je agresívna, útočí buď na človeka, alebo na domáce zvieratá.“
Preventívna vakcinácia sa realizuje dvakrát ročne, a to v jeseni a na jar. Ide najmä o pohraničné územia s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom.
Autor: RÁDIO KOŠICE