Betlehemské svetlo môže byť aj u vás v obývačke. Sviečka ale nepostačí

VýchodZaujímavosti

Odpáliť si z plamienka pokoja a mieru môžu kresťania, i neveriaci 23. a 24. decembra.

Vianoce sa bezpochyby spájajú aj s tradíciou roznášania Betlehemského svetla. Na Slovensko dorazil tento odpálený plamienok v nedeľu 17. decembra. Priniesli ho rakúski skauti priamo z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Odkiaľ sa však táto tradícia vzala?

„Pôvodná myšlienka vznikla už za križiackych vojen, kde Sväté mesto bolo naspäť dobité kresťanmi iba raz a nejak chceli zabezpečiť takú nádej alebo posolstvo ďalej. A tak jeden mladý križiak dal sľub, že svetlo donesie do Florencie. Bola to dlhá cesta, v podstate traja dotrhaní vojaci – križiaci, prišli do Florencie a odprisahali, že svetlo je priamo z baziliky,“ priblížil jeden z vedúcich skautov Erik Prestl zo 49. zboru Geronimo Prešov.

O 800 rokov neskôr založili tradíciu roznášania plamienka tvorcovia vianočnej televíznej akcie v rakúskom mestečku Linz. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Odtiaľ ho už roznášali miestni skauti do ostatných častí Rakúska.

„Po páde socializmu, keď sa obnovoval skauting, v 89.-90. roku túto štafetu prebrali aj slovenskí skauti a tým pádom sa aj na Slovensku nepretržite od toho 89. svetlo rozváža,“ spresnil Prestl.

Foto
V Prešove zapálili megalampáš pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už v stredu 20. decembra / TASR

Môže svetlo zhasnúť?

Tento rok roznesú skauti Betlehemské svetlo do 300 slovenských miest deň pred Vianocami, teda 23. decembra. Vlakom ho tak odovzdajú do tisícok kostolov a farností, nemocníc či azylových domov. Ale čo v prípade, ak im svetielko po ceste zhasne?

„U nás sa to stať asi nemôže, pretože to máme niekoľkokrát poistené. Vždycky sa vytvára záloha. Napríklad, my keď máme svetlo u seba, vždycky máme jeden lampáš zapálený v klubovni, bezpečne uložený v kovovom vedre, vždycky minimálne jeden člen od nás to má doma priamo na balkóne, kde mu to svieti, a kde sa neustále striedajú ľudia, ktorí dopĺňajú lampový olej, čiže nemôže sa to stať,“ povedal s úsmevom Prestl.

Ako ďalej uviedol, do akcie sa zapájajú skauti z celého Slovenska. Svetlo z Betlehema nesú aj na pomyselnú strechu krajiny, a to na Lomnický štít. Štafetu odovzdávajú aj Poliakom, plamienok tak putuje cez celé Poľsko, pobaltské krajiny, Rusko, až na ďaleký Sibír.

Domovy rozhorí na Štedrý deň

Do Košíc dorazí Betlehemské svetlo v sobotu 23. decembra popoludní, odkiaľ si ho každý bude môcť odniesť domov. Vytvorí sa tak symbolická Reťaz svetla, ktorá bude spájať celé Slovensko túžbou po pokoji a mieri.

„Každé odpálenie svetielka odkazuje tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla, a zároveň krásnym symbolom, aby sme sa sami snažili budovať pokoj a mier v našich srdciach,“ ozrejmil hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian.

V Prešove síce už megalampáš pri Konkatedrále sv. Mikuláša zapálili v stredu (20.12.), veriaci si však z neho môžu vziať plamienok až v sobotu (23.12.) a nedeľu (24.12.). „Pred hlavným kostolom budeme mať službu celú sobotu, to znamená 23. decembra od rána do večera, a potom 24. decembra v nedeľu do 12. hodiny na obed,“ uviedol skaut Erik Prestl.

Foto
Skauti rozvezú Betlehemské svetlo vlakmi do 300 slovenských miest deň pred Vianocami, teda 23. decembra / ZSSK

Základom je dobrý lampáš

Výnimkou nebude ani Sabinov. „Naši skauti nemajú dostatočné kapacity, aby pokryli celé mesto a mohli priniesť Betlehemské svetlo k všetkým domovom. Preto pozývajú našich obyvateľov, aby si prišli odpáliť Betlehemské svetlo na Štedrý deň do Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Sabinove v čase od 8.30 do 11.45 hod., a do Cirkevnej základnej školy sv. J. Krstiteľa v Sabinove v čase od 9.30 do 10.30 hod,“ priblížila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Sabinove Lucia Mihoková.

Aby sme si však mohli svetlo z Betlehema doniesť až domov, potrebujeme kvalitné vybavenie. Podľa skauta Erika Prestla zo 49. zboru Geronimo Prešov je ideálne priniesť si so sebou nejaký dobrý lampáš.

„Najlepšie taký, ktorý je funkčný, má dobrý knôt, a ktorý je naplnený lampovým olejom, nie petrolejom. Pretože petrolej čmudí, lampový olej je lepší. Samozrejme dá sa aj zo sviečok, ale dobre vieme, aké býva počasie a tie sviečky veľa nevydržia. Často sa ľudia vracajú, že im to po ceste zhaslo, takže dobrý lampáš je kvalitná vec,“ prezradil.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre