Navštívte dnes Betliar a objavte nálezy z historickej knižnice

VýchodKultúra

Jedinečná knižnica obsahuje približne 15.000 tlačí.

Východné Slovensko núka zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Ak ste Betliar navštívili už niekoľkokrát a máte pocit, že tu už nič neobjavíte, mýlite sa.

Máte príležitosť spoznať nálezy z historickej knižnice andrássyovského kaštieľa v Betliari v rámci prednášky Čo ukrýva historická knižnica, a to už dnes (25.1.) o 14.00 hod. V rámci série podujatí Pohľady zblízka bude nálezy prezentovať priamo v knižnici kaštieľa kurátor Slovenského národného múzea – Múzea Betliar Matúš Molnár.

„Tieto nálezy boli v posledných dvoch rokoch odborne spracované a zapísané do zbierkového fondu múzea. Sú medzi nimi aj dve inkunábuly, teda prvotlače, ktoré zvyšujú počet takýchto prvotlačí v historickej knižnici nášho múzea celkovo na sedem,“ priblížil Molnár.
 

Foto
Ilustračná fotografia  / TASR

Medzi ďalšie zaujímavosti podľa slov kurátora patria vzácne Homannove atlasy z 18. storočia či rukopisy s modifikovanou väzbou s pergamenovými poťahmi s fragmentmi stredovekého gotického písma. „V knižnici múzea ich máme približne 30,“ konkretizoval Molnár. 

Pripomeňme, že Historická knižnica kaštieľa v Betliari obsahuje približne 15.000 tlačí. Ide predovšetkým o technickú, historickú a filozofickú literatúru, ako aj knihy, ktoré sú venované hlavnej záujmovej sfére Andrássyovcov, teda baníctvu. Knihy sú písané väčšinou v maďarčine, nemčine, latinčine, angličtine a francúzštine, ale aj v niektorých exotických orientálnych jazykoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre