Bez dotácií, bez domácej haly a čoskoro aj bez Američaniek. Demotivovaný Jendrichovský načrtol čiernu víziu

KošiceŠport

Súboj 8. kola Niké extraligy medzi basketbalistkami Young Angels Košice a Sláviou Banská Bystrica sľuboval atraktívny basketbal. Hoci boli jasnými favoritkami hráčky spod Urpína, od domáceho tímu sa očakával silný odpor. Obzvlášť, keď Slávistkám chýbali Žofia Hruščáková, Vanda Kozáková i Sabína Šimonovičová. Ani „anjelky“ však neboli v plnej sile a predovšetkým strata americkej rozohrávačky Carlie Littlefieldovej sa ukázala ako fatálna.

Foto
Daniel Jendrichovský s Američankou Kingovou / KOŠICE ONLINE

„Tento zápas sa zlomil už v pondelok na tréningu, keď sa nám zranila Carlie. Po jej strate sme nenašli ani jedinú hráčku, ktorá by dokázala v tomto zápase vytvoriť niečo ostatným,“ povzdychol si tréner Young Angels Daniel Jendrichovský.

Banská Bystrica podľa neho potvrdila dobrý herný systém, ktorý podoprela strelecká dispozícia opôr. „Hlavne majú Mujovičovú, ktorá dokáže vytvárať pozície sebe i ostatným. Mala 21 bodov, 8 asistencií a  dirigovala svoje družstvo tak, že sme sa s tým nedokázali vyrovnať. Naše rozohrávačky hrali s panickým strachom a ani jeden systém sme nezačali tak, ako sme chceli. Nepustili nás k tomu ony, ani naša ustráchanosť. Od pondelka sme si jednoducho na Sláviu neverili a toto je o kvalite. Napriek tomu som presvedčený o tom, že sme mali ukázať oveľa viac srdiečka a mali sme sa viac pobiť.“

Za jediný svetlý zjav na žlto-modrej strane označil výkon 16-ročnej Kataríny Šedivej. So štrnástimi bodmi a tromi doskokmi bola jednoznačne najlepšou slovenskou hráčkou domáceho tímu.

„Nechcem ju prechvaľovať, ale takýto prístup by som chcel aj od starších hráčok. Nechápem, že ak to dokáže ona, tak to nedokážu ostatné. Škoda, že sme nemohli do takého zápasu využiť viac hráčok devätnástky. Tie by využili každú svoju minútu lepšie, ale momentálne máme naozaj ťažký program. Hráme o druhé miesto v MEL a Katka s Emou Szmerekovou toho majú dosť,“ upozornil Jendrichovský.

Šedivej výkon bol pozoruhodný aj vzhľadom na jej vyťaženosť z posledných dní. V rámci turnaja MEL do 18 rokov odohrala v priebehu troch dní tri zápasy a už pár minút po extraligovom súboji proti Slávii absolvovala ešte večerný duel proti Hradcu Králové.

„Mám toho celkom dosť a sama som nečakala, že sa mi bude takto dariť. Za svoj výkon som rada, ale z pohľadu konečného výsledku to nič neznamená. Podstatné sú víťazstvá a šťastná byť určite nemôžem,“ vylúdila trpký úsmev mladá basketbalistka, ktorú čaká v sobotu napoludnie ešte jeden duel mládežníckej MEL ligy. „Nastúpim podľa potrieb trénerov. Isté je, že proti Šopronu chceme vyhrať a ak ma budú potrebovať, tak rada pomôžem.“

Galéria k článku

Samotný duel proti Banskej Bystrici označila ako všeobecne nevydarený a podmienený absenciou Littlefieldovej. „Takto sme si to nepredstavovali. Vôbec sme neplnili pokyny trénera a nemôžeme byť spokojné s výkonom ani výsledkom. Veľmi nám chýbala Carlie a nevedeli sme sa prispôsobiť hre bez nej. Chýbala nám organizácia i rozvaha v útoku a v obrane. Bolo to jednoducho zlé.“

Spomínaná Littlefieldová sa už pritom do žlto-modrej šatne nevráti. A veľké otázniky visia aj nad ďalším fungovaním A-tímu Young Angels.

„Všetky tri Američanky sú tu do 4. decembra a ich návrat bol podmienený našim návratom do Angels Arény. Ja som však aj našim dievčatám povedal, že toto nie je o tom, že sem donesieme Američanky a tie budú ťahať. Našim cieľom je progres našich odchovankýň, ktoré by mali klubu niečo vrátiť. Ak nebudeme hrať v meste, tak sa nemá význam hrať na extraligu. To radšej budem hrať s devätnástkami a prehrávať zápasy o sto bodov. Chcem však vidieť srdce,“ vyslal jasný apel D. Jendrichovský, ktorého sužujú viaceré problémy. A tie sa ani zďaleka netýkajú iba nasadenia hráčok. „Stále nie sme v našej hale, od februára nemáme dotačnú podporu z mesta, nemáme dotácie z federácie. Okrem pár rodičov v mládežníckych kategóriách je ťažké nájsť niekoho, komu záleží na tom, aby sme pokračovali. Takto to nemá význam a budem si musieť dobre premyslieť, ako to bude fungovať od 1. januára.“

Návrat do zrekonštruovanej Starej jazdiarne je v tejto chvíli vylúčený. V hale predtým známej ako Angels Aréna nie sú k dispozícii časomiera ani ozvučenie. Problémom však nie sú iba technické nedostatky, strašiakom pre mestské kluby sú aj vysoké poplatky za prenájom.

„Počas týždňa sme absolvovali dve stretnutia s ľuďmi z mesta. Boli veľmi nepríjemné, boli zlé a pohli sme sa iba veľmi máličko. 24. novembra sa má uskutočniť zastupiteľstvo, na ktorom by sa mali schvaľovať štatúty umožňujúce primátorovi splniť sľuby, ktoré dal. Uvidíme ako to dopadne. Dovtedy nebudeme mať ani jednu z odpovedí, ktoré sme mali mať už v marci. Už nie je päť minút pred dvanástou, už je pol tretej. V provizóriu sa to nedá ťahať donekonečna,“ uzavrel znechuteným hlasom Daniel Jendrichovský.

YOUNG ANGELS Košice - Slávia Banská Bystrica 68:110 (29:53)

Najviac bodov: Leidelová 15, Kingová, Šedivá po 14 - Bogičevičová 23, Mujovičová 21, Pulliamová 16, 100 divákov

 BK AS Trenčín - CBK Košice 49:72 (24:37)

Najviac bodov: Felixová 13, Mihaljevičová 9, Mamráková, Bučková po 8 - Kašperanová 31, Mončeková 12, Škvareková 7, 100 divákov.

Komentáre