Bezpečnosť a poriadok v košickej MHD má zabezpečovať aj mestská polícia

KošiceSpravodajstvo

Podľa mesta vykonáva pravidelné kontroly.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) čelí v ostatných mesiacoch problémom, ktoré súvisia najmä s nedostatkom financií. Zaviedol preto viaceré opatrenia. Cestujúcich tieto správy nepotešili a svoju nespokojnosť dávajú pravidelne najavo aj na sociálnych sieťach. Predmetom kritiky však nie sú iba obmedzené služby, ale aj správanie vodičov a spolucestujúcich.

Hovorkyňa DPMK Vladimíra Bujňáková uviedla, že prieskumy spokojnosti nevedú, spätnú väzbu však majú zo sociálnych sietí či inej formy komunikácie s cestujúcimi:

„Nebýva ojedinelé, že cestujúci, ktorí sa odvolávajú voči pokute, poukazujú aj na neprispôsobivých cestujúcich - zväčša túto skutočnosť uvádzajú ako niečo, na základe ktorej sa dožadujú zhovievavosti pri posudzovaní im udelenej pokuty. Prepravní kontrolóri kontrolujú všetkých cestujúcich bez rozdielu, v prípade neprispôsobivých cestujúcich postupujú v súlade s prepravným poriadkom.“

Foto
Ilustračná fotografia / KOŠICE ONLINE

Dopravný podnik pripomína, že spolupracuje s mestskou políciou, ktorá vykonáva pravidelné kontroly.

„Nevedieme evidenciu pasažierov bez platného cestovného lístka podľa oblasti prichytenia. Ak evidujeme podnet ohľadom daného problému s uvedením konkrétnej zastávky a času, presmerujeme na dané miesto intenzívnejšiu kontrolu,“ doplnila Bujňáková.

Práve problém s neprispôsobivými cestujúcimi a bezpečnosť v MHD riešil v minulosti aj primátor Jaroslav Polaček. Mesto aj teraz deklaruje, že mestská polícia pokračuje v bezpečnostných kontrolách vo vozidlách.

„V uplynulom roku vykonala mestská polícia 108 bezpečnostných akcií v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, v tomto roku ich bolo 8. Z objektívnych dôvodov, napríklad vzhľadom na hustotu siete MHD však nie je možné zabezpečiť, aby boli mestskí policajti v každom dopravnom prostriedku,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík. 

Mesto dodáva, že policajti sú povinní plniť aj množstvo iných zákonných úloh na úseku cestnej premávky či verejného poriadku. Občanom odporúča, aby v prípade zaznamenania protiprávnej činnosti zavolali na tiesňovú linku, pričom hliadka nahlásenú udalosť následne preverí.

Komentáre