Bezpečnosť vo vlakoch zabezpečuje SBS aj kamery

SlovenskoSpravodajstvo

Niekedy zasahuje aj polícia.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pristúpila pred tromi rokmi k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich v nočných rýchlikoch, v ktorých okrem vlakového personálu dohliadali na poriadok aj príslušníci bezpečnostnej služby. Problémové vlaky sú aj v súčasnosti automaticky sprevádzané políciou.

„V nočných rýchlikoch R 614/615 z Bratislavy do Humenného a späť na tzv. severnej trase a rovnako aj v nočných rýchlikoch R 800/801 z Bratislavy do Košíc/Prešova a späť na južnej trase je zavedená aj SBS služba, ktorá dohliada na bezpečnosť cestujúcich a aj našich zamestnancov. Samozrejme, stále platí, že cestujúci pri riešení prípadných konfliktov môžu požiadať o pomoc vlakvedúceho, resp. kontaktovať príslušníkov Policajného zboru SR na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo 112,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Vo všetkých nových vozňoch sú rovnako k dispozícii aj kamerové systémy. Od začiatku tohto roka eviduje železničná spoločnosť 338 rôznych zásahov polície vo svojich vlakoch, pričom ich spolu vypravili 495-tisíc. Za posledné štyri roky ich najviac zaznamenali vlani, okolo 370.

„Najčastejšie prípady, ktoré rieši polícia v našich vlakoch, sú konflikty medzi cestujúcimi, prípadne medzi cestujúcim a vlakvedúcim, ak cestujúci nemá cestovný doklad a odmieta ho zaplatiť. V takomto prípade vlakvedúci požiada cestujúceho, aby z vlaku na najbližšej zastávke vystúpil. Ak však cestujúci nespolupracuje, odmieta za cestovný doklad zaplatiť alebo z vlaku vystúpiť, prípadne je agresívny, vlakvedúci väčšinou privolá policajnú hliadku. Tá do vlaku nastúpi na najbližšej stanici a cestujúceho z neho vyvedie,“ dodal Kováč.

Foto
V nových vozňoch sú k dispozícii aj kamerové systémy / TASR

Kováč pre Rádio Košice potvrdil, že odkedy je v nočných vlakoch prítomná SBS, bezpečnosť cestujúcej verejnosti aj vlakového personálu sa zvýšila. Dôkazom toho je menej sťažností od ľudí. Reálne postihy pre neprispôsobivých cestujúcich podľa charakteru ich činu rieši polícia a ďalšie príslušné orgány činné v trestnom konaní.

„V roku 2020 bol zaznamenaný celkový nápad trestných činov v obvode železničných dráh v počte 493 skutkov. Z tohto počtu bolo 24 skutkov spáchaných v nočných vlakoch, čo predstavuje 4,86 percent z celkového nápadu trestných činov. V roku 2021 bolo v obvode železničných dráh spáchaných 488 trestných činov, pričom v nočných vlakoch bolo spáchaných 33 skutkov, čo predstavuje 6,76 percent z celkového nápadu,“ informovala hovorkyňa Policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Policajti sú podľa Bárdyovej vo vlakoch, na staniciach i nástupištiach prítomní podľa vývoja bezpečnostnej situácie:

„Počas sprevádzania nočných vlakov sa hliadka polície zameriava aj na kontrolu uzamykania lôžkových a ležadlových vozňov zo strany železničného personálu, aby nedošlo k neoprávnenému nástupu osôb do vybraných druhov železničných vozňov, ako aj na zvýšenú kontrolu cestujúcich, ktorí sa pohybujú v priestoroch týchto vozňoch.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre