Stará pravda hovorí, že študent potrebuje mať tvrdý zadok a otvorenú myseľ. Zvládnuť náročné vysokoškolské štúdium však pomáhajú i športové aktivity slúžiace k psychickému odreagovaniu i zlepšeniu fyzickej kondície.
Aj preto organizuje košická Technická univerzita vlastný beh určený pre študentov, zamestnancov, ale aj všetkých priateľov školy. Milú tradíciu neprerušila ani pandémia, no tento ročník prebehne - rovnako ako predošlý - vo virtuálnej forme.
„Obdobie strávené v online svete nám študentom umožnilo prehodnotiť si viaceré veci a uvedomili sme si, o koľko krajšie je stretávať sa naživo. Ideálne je stretávať sa na čerstvom vzduchu a pritom sa hýbať. Osobne som preto veľkým fanúšikom takýchto aktivít a vysoká škola nie je iba o samotnom štúdiu,“ upozornil známy hudobník Marián Čekovský, ktorý sa postaral o symbolické otvorenie tohtoročného Univerzitného behu TUKE.
To, že sa zhostil roly otvoriť súťaž trvajúcu do 12. decembra, nie je náhodou. „Čeky“ je totiž študentom tretieho ročníka mechaniky zariadení na strojníckej fakulte.
„V podstate ide o odvetvie šité priamo na moju mieru, pretože sa venujem napríklad znižovaniu hluku a negatívnych vplyvov v mojom nahrávacom štúdiu. Dosť bolo garážovému zvuku a vajíčkovým obalom na stenách,“ rozosmial sa spevák a skladateľ. „Môj otec ma na hrobe napísané – každé provizórium je definitívne. Poďme teda doťahovať veci do konca. Okrem vylepšenia štúdia navyše plánujem zrealizovať plánujem aj rôzne motoristicko-cyklistické vychytávky, na ktorých Technická univerzita pracuje. Sú to pekné výzvy, na ktoré sa veľmi teším.“
Vo veku 44 rokov patrí Marián Čekovský medzi starších študentov, ktorí musia zvládať školu popri náročnom pracovnom programe. „Poviem pravdu, chce sa mi priamo úmerne veku. Nie je to už také, ako keď má človek osemnásť. Veľmi si však užívam štúdium s mladými ľuďmi a hlavne ma teší, že som inšpiroval svoju dcéru. Sme ako v tom filme Marečku, podejte mi pero. Študuje otec, študuje dcéra. Je to pre mňa výborne strávený čas v spoločnosti múdrych ľudí, pri ktorých nemusím plytvať šarmom.“
V rámci Univerzitného behu majú účastníci na výber z troch predpísaných trás so vzdialenosťou od 2,1 až po 8,6 kilometra. Svoju si zaiste vyberie aj populárny hudobník.
„Nebudem klamať, v tejto chvíli nie som veľmi zdatný bežec. Momentálne ma brzdí otlak na pravej nohe. Otlačila ma totiž nová topánka počas nakrúcania jednej relácie v televízii. Inokedy však zvládnem desať kilometrov celkom normálne a určite by som si vybral niektorú z týchto tratí. Pre istotu by však išiel za mnou nejaký kamarát. Ak by som náhodou odpadol, alebo utrpel inú krízu,“ podotkol s úsmevom „Čeky“.
Jednou z možností virtuálneho Univerzitného behu je aj výzva v podobe nazbierania 50 kilometrov. Tú zvládne s prstom v nose azda najvytrvalejší košický bežec Peter Polák.
„Tých 50 kilometrov predstavuje v podstate moje minimum,“ pousmial sa absolútny rekordér v počte účastí na košickom Medzinárodnom maratóne mieru (45). „ Po pretekoch v Smolníku som si dal teraz malú pauzu, pretože som sa napil studenej vody a mal som nejakú črevnú virózu. Aj tak som však odbehol cez 50 kilometrov, čo bol môj najslabší týždeň v tomto roku. Ľudia by sa však nemali orientovať podľa mňa, pretože ja som hltač kilometrov. Za minulý rok som ich mal vyše 7000.“
Do Univerzitného behu sa legenda košického behu nezapojila náhodou. Na pôde Technickej univerzity je totiž ako doma.
„Pán prodekan mi vravel, že má 39 rokov a presne toľko pracujem ja na Technickej univerzite. Napriek svojmu veku stále pracujem dve hodiny denne a milujem prácu so sústruhom. To ma napĺňa a snažím sa užívať plnohodnotný život,“ poznamenal P. Polák, ktorý zvláda kombináciu práca – šport aj vo veku 73 rokov. Na úvahách o neustálom posúvaní dôchodkového veku sa iba zabáva. „Ak by ľudia behali každý deň do roboty a z roboty, tak by možno mohli odchádzať do dôchodku aj po sedemdesiatke. Neviem, ktorý penzista by však túžil behať 17 kilometrov denne ako ja.“
Do dôchodku má ešte veľmi ďaleko súčasná slovenská maratónska jednotka Tibor Sahajda. Hoci je sám zvyknutý na oveľa prestížnejšie podujatia, na žiadosť o podporu študentského behu zareagoval bez zaváhania.
„Nie som fanúšikom virtuálnych behov, ale taká je teraz doba. Ľudí je potrebné motivovať aspoň takto. Určite by však bolo krajšie, ak by sa mohlo na štart postaviť 500 študentov. Verím, že tá pliaga už konečne pominie a budeme sa môcť zhlboka nadýchnuť. Bohužiaľ, je to hrozná choroba a sám som si s ňou užil svoje. Aj preto je dobré budovať si imunitu a beh je v tomto smere určite nápomocný,“ upozornil mnohonásobný majster Slovenska v behoch na dlhé trate.
Priaznivci behu poznajú rodáka z Raslavíc predovšetkým skrz jeho maratónske výkony, no národné tituly zbiera pravidelne aj v oveľa kratších behoch.
„Maratón je kráľovská disciplína, ale poviem pravdu, ja veľmi maratóny nemusím,“ prekvapil Sahajda. „Pripravujete sa na to veľmi dlho a potom príde jedna kríza a trápite sa. Je to taká nevyspytateľná disciplína. Osobne mám radšej polmaratón, či desaťkilometrové behy. To sa dá aj každý tretí týždeň a to ma baví. Maratón si užijete iba vtedy, ak ho odbehnete dobre. Aj vtedy však musí nasledovať dlhá a dobrá regenerácia.“
Aktuálny majster Slovenska v maratóne plánoval absolvovať v závere tohto roka majstrovstvá Slovenska v krose, ako aj tradičný beh v Devíne. Plány mu však narušil zdravotný stav.
„Teraz je to už lepšie, ale sezónu som už ukončil. Ak by bol nejaký Trojkráľový beh, tak by som sa asi zapojil. Pripravujem sa už však na rok 2022 a potom začnem nejakými halovými pretekmi. V apríli by som mohol absolvovať maratón v Poľsku,“ naznačil svoje plány Sahajda.
Isté je, že zimné mesiace strávi intenzívnym tréningom a odradiť ho nemôžu ani chlad či sneh.
„Behávať je potrebné za každého počasia. My vytrvalci beháme 365 dní v roku a je to náš životný štýl. Viem, že mnoho ľudí behá iba v peknom počasí, alebo napríklad končí po jesennom košickom maratóne. To však nie je dobré z pohľadu kondície a ani imunity. Ak začnete behať po dlhej pauze, tak prídu choroby a všetko je ťažšie. Jesenné počasie je predsa tiež pekné, potrebujete sa len správne obliecť,“ odkázal všetkým milovníkom behu reprezentant Slovenska.
Legendárny Peter Polák s týmito slovami do bodky súhlasí a zimu bez behu by si nedokázal ani len predstaviť. „Chcel by som všetkých ľudí podporiť, aby neodkladali bežecké topánky ani na zimu. Ja mám 73 rokov a beh mi dal také zdravie, že môžem trénovať prakticky každý deň. Behám už samozrejme v pomalšom tempe, ale osobne som šťastnejší po tréningu vo fujavici, ako v ideálnom počasí. Vyskúšajte si beh v sychravom počasí a uvidíte, akú radosť vám to prinesie. A pomôže to aj zdraviu,“ dodal líder Diamantového klubu, ktorého túžbou je behať až do dosiahnutia méty päťdesiatich košických maratónov.
Prvých 100 účastníkov, ktorí splnia niektorú z výziev Univerzitného behu získa drevenú gravírovanú medailu od Katedry telesnej výchovy TUKE. Víťazi jednotlivých kategórií bežeckej súťaže získajú okrem účastníckej medaile aj tričko. Podrobnosti o možnostiach účasti nájdete TU: