Biden a Putin sa stretli v Ženeve

EurópaSpravodajstvo

Ide o ich prvé osobné stretnutie od inaugurácie šéfa Bieleho domu.

Prezident Spojených štátov Joe Biden a hlava Ruskej federácie Vladimir Putin sa dnes stretli v Ženeve. Ide o ich prvé osobné stretnutie od inaugurácie Bidena. Vo vile La Grange ich privítal švajčiarsky prezident Guy Parmelin. Obaja hostia si podali ruky a odišli na rokovania, ktoré by mali trvať päť hodín.

Súčasťou samitu sú diskusie v malom, ale aj v rozšírenom formáte. Rozhovor lídrov medzi štyrmi očami nie je v pláne, ale ak si to budú želať, môže sa uskutočniť. Vzťahy medzi USA a Ruskom sú najhoršie od konca Studenej vojny.

Kremeľ včera (15.6.) oznámil, že súčasťou rokovaní budú všetky témy, ktoré sa týkajú oboch krajín vrátane súčasného stavu a vyhliadky na rozvoj rusko-amerických vzťahov. Prezidenti sa majú venovať aj otázkam strategickej stability, informačnej bezpečnosti a boja proti počítačovej kriminalite.

Foto
Rokovania by mali trvať päť hodín / TASR

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že lídri rozhodnú aj o návrate veľvyslancov oboch krajín na svoje pozície. Putin má načrtnúť červené čiary, ktoré sú pre Rusko zásadné. To avizoval aj Biden, keď zdôraznil, že v otázkach, na ktorých sa Washington a Moskva nedohodnú, vyjasní, aké sú červené čiary. Jednou z nich je aj zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny.

Rusko-americké napätie sa netýka len strategických jadrových zbraní a konkurenčných ideológií, ale toho, čo americká vláda vníma ako čoraz nepriateľskejší režim porušujúci pravidlá. Spojené štáty obviňujú Rusko z kybernetických útokov na americké subjekty, zasahovania do posledných dvoch prezidentských volieb v USA či porušovania ľudských práv a agresie proti Ukrajine a iným európskym krajinám.

Putin tvrdí, že Moskva spochybňuje hegemóniu USA. Je to súčasť snahy o podporu takzvaného multipolárneho sveta, v ktorom sa zbližujú Rusko a pravdepodobne ešte silnejší americký protivník, a to Čína.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre