Biela noc opäť rozžiari Košice

KošiceKultúra

Návštevníci uvidia takmer 40 diel a multimediálnych inštalácií.

Do metropoly východu sa po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou opäť vracia festival súčasného umenia Biela noc. Vzhľadom na to, že Košice sa v rámci COVID automatu aktuálne nachádzajú v druhom stupni ohrozenia, Biela noc sa uskutoční za dodržania viacerých protiepidemiologických opatrení.

„Museli sme pristúpiť, bohužiaľ, aj k zrušeniu niektorých diel, ktoré nebolo možné v pôvodnej verzii vystaviť. Takmer všetky diela sú buď v ohradených priestoroch, alebo interiéroch, ktoré budú sprístupnené iba pre plne zaočkovaných návštevníkov, pretože iba takto nám to povoľuje kultúrny semafor v bordovej farbe. Taktiež budeme musieť nielen skontrolovať očkovacie preukazy, ale aj evidovať návštevníkov, čiže zapisovať ich meno a kontaktný údaj,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Foto
Do metropoly východu sa vracia festival súčasného umenia / Biela noc

Väčšina diel bude inštalovaná v areáli Mestského parku a Kasárňach – Kulturparku. Festival môže byť svetelne spustený len počas troch najbližších víkendov, vždy v piatok, sobotu a nedeľu v čase od 18.30 do 22.00 hod. Viceprimátor Marcel Gibóda pre Košice Online, že Mestský park sa bude uzatvárať o hodinu skôr:

„Veľmi proaktívne a rýchlo sme museli zareagovať, aby sme napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii za dodržania podmienok COVID semaforu dokázali toto podujatie uskutočniť a pomohli organizátorom. Čo sa týka Mestského parku, pretože podľa nariadení ho budeme musieť uzatvárať, od 17.30 hod. začne postupné uzatváranie a budeme žiadať jeho návštevníkov, aby park opustili, aby sme ho my a hlavne organizátori dokázali pripraviť a dodržať všetky tie opatrenia, ktoré sú im nariadené.“

Foto
Diela budú inštalované aj v areáli Mestského parku  / Biela noc

Víkendy v znamení sveta

Návštevníci uvidia v uliciach Košíc takmer 40 diel a multimediálnych inštalácií. Tohtoročná Biela noc začne v piatok 8. októbra a potrvá do 24. októbra.

„Zapojili sme sa aj aktívne jednou inštaláciou na budove Košického samosprávneho kraja (KSK) na Námestí Maratónu mieru. Táto budova má vyše sto rokov a keď vznikla, bola najväčšia a najmodernejšia budova v Košiciach. Teraz patrí medzi najvýznamnejšie pamiatkové budovy v rámci mesta Košice. Chceli sme na to poukázať, keďže cieľom festivalu Biela noc je tento rok poukázať na významné miesta európskych metropol, takže chceli sme to prepojiť. Táto inštalácia bude nielen svetelná, ale aj zvuková, čiže pôjde o súlad zvuku a svetla,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto
Svoje diela predstavia aj umelci z Košíc / Biela noc

Pacáková zdôraznila, že svoje diela predstavia aj umelci z Košíc:

Eva Moflárová bude v Mestskom parku prezentovať nové tri sochárske objekty. Róbert Farkaš s už tradične svetelnými objektami bude mať dve inštalácie v rámci Mestského parku. Ariadna Vendelová, ktorá pracuje s akrobaciou a tancom v nádvorí Tabačky. Štátna filharmónia Košice s celým veľkým orchestrom pripravuje koncert vo svojej domovskej inštitúcii. Máme svetelné dizajnérske štúdio Showmedia, ktoré rozžiari fasádu budovy KSK. Nano vjs, ktorí budú prítomní v rámci projekcie vo výklade Múzea Vojtecha Löfflera.

Zaujímavou novinkou sú dve diela, ktoré sú virtuálne. Pripravili sme vtipného sprievodcu Košicami s Erikom Sikorom a Milanom Kolcunom. Ďalej je to virtuálna inštalácia Augmented reality Borisa Sirku, kde si cez svoj mobilný telefón môžete pozrieť jeho sochu hocikde, kde sa nachádzate. Košickí tvorcovia a lokálni umelci sú plne aktívni v rámci festivalu. Samozrejme, sú doplnení o rôznych umelcov z celého Slovenska. Máme aj českého hosťa Pavla Korbičku, ktorý pripravil svoju inštaláciu Božie mlyny na balkóne Štátneho divadla Košice. Prvý víkend máme aj svetové animované filmy pre deti Fest Anča v Kasárňach.“

Foto
Program začne v piatok 8. októbra / Biela noc

Jedna zo zaujímavých inštalácií spestrí aj budovu košickej filharmónie, ktorú pripravil Aleš Vojtášek:

„Návštevníci ju môžu vidieť od piatka 8. októbra na budove Štátnej filharmónie Košice. Zabrali sme balkón, kde sme vytvorili pomyselnú džungľu. Nie je to iba o tom vizuálne, ale je to doplnené zvukovou stopou, svetlami, parostrojom. Sú za ním dve hlavné línie. Prvotnou je globálny problém klimatickej zmeny a otepľovania. Druhou je problém kultúrnosti. Mám pocit v tejto rozpoltenej spoločnosti, ako keby sa vytrácala kultivovanosť a to, čo priniesla kultúra ľudstvu. Preto som toto dielo inštaloval v Košiciach na budovu filharmónie, lebo som hľadal ekvivalent v kultúrnosti v rámci architektúry, a práve filharmónia je podľa mňa dobrý reprezentant. Chcel som tam umiestniť prvok džungle a panenskej prírody ako protiváhu k niečomu, čo práve ľudstvo vybudovalo.“

Komentáre