Biela noc premení Košice na galériu súčasného umenia

KošiceKultúra

Pripravený je bohatý program.

Tento piatok (6.10.) sa do Košíc vráti najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc. V osvedčenom trojdňovom formáte predstaví vyše 30 umeleckých inštalácií, multimediálnych objektov, výstav, filmov či projekcií, ktoré premenia nočné mesto na zážitkovú galériu pre všetky generácie.

„Máme tam interaktívne diela, projekcie, imerzívne inštalácie, objekty, kino. Je tam naozaj veľmi bohatá a rôznorodá ponuka pre malých, veľkých, náročných aj menej náročných, takže tak ako vždy sme festival, ktorý popularizuje umenie a prináša ho širokej verejnosti,“ uviedla riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Dotknúť sa umenia veľkého formátu môžu Košičania na rôznych miestach po celom meste.

„Také veľké festivalové centrum sú kasárne Kulturpark, potom Kunsthalle a Mestský park, na Immaculate nás čaká digitálna brána, ktorá si myslím, že bude veľmi zaujímavá, potom určite Východoslovenská galéria Visit Košice, Dolná brána, čiže také naše klasiky,“ doplnila riaditeľka.

Tento rok sa môžeme tešiť aj na generatívne umenie na počesť 100. výročia Medzinárodného maratónu mieru, ale aj na populárny videomaping na fasáde Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorý reflektuje 25 rokov jej tvorby.

„Pôjde o výber prác študentov a pedagógov Fakulty umení. Projekcia bude venovaná aj prvku mieru, keďže maratón má svoju históriu a svoje opodstatnenie v tomto fenoméne, ako hľadanie mierového posolstva. Myslím si, že je to dosť aktuálna téma, ktorá bude mať takýto estetický rozmer, ale aj trošku taký apelatívny a interaktívny, keďže sa do toho budú môcť zapojiť diváci priamo na ulici,“ vysvetlil prodekan fakulty Richard Kitta.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Okrem domácich autorov zavítajú do metropoly východu renomovaní umelci z Francúzska, Rakúska, Čiech či Holandska, ktorí svojou tvorbou rozžiaria ulice aj interiéry každý deň po zotmení od piatka až do nedele (8.10.).

„Program spúšťame o 19.00 hod. každý večer až do nedele. Jasné, že niektoré diela sa budú dať vidieť aj počas dňa, ale ten program je koncentrovaný medzi 19.00 a 24.00 hod. Čiže môžeme povedať, že jednotlivé diela spolupracujú s okolitým prostredím a vďaka svetlu vynikajú vždy po zotmení,“ povedala Pacáková.

Nosnými témami celého festivalu budú podľa nej ekológia, klimatická kríza, veda, ale aj pohľad na vojnu za našimi hranicami:

„Festivalový program v tomto duchu ozvláštni aj francúzsky digitálny umelec Maotik (Mathieu Le Sourd). Pre Mestský park v Košiciach a Šafárikovo námestie v Bratislave pripraví site-specific inštaláciu Tree of Life, ktorá cez audiovizuálny minimalizmus podčiarkuje zázračnosť a krehkosť tzv. zelených ostrovov v mestách. Poetickú hru svetiel v korune stromu divácky umocní interaktívny prvok - inštalácia reaguje na tóny hudby a pohyb návštevníkov v priestore.“

Galéria k článku

„Z Francúzska prichádza na Bielu noc aj Guillaume Marmin, ktorého dielo sa rovnako dotýka motívov prírody a naliehavosti chrániť životné prostredie v prospech ďalších generácií. Jeho Oh Lord je pútavou projekciu Slnka v rôznych podobách, a to na steny pôvodne sakrálnych priestorov kostola klarisiek v Bratislave a synagógy v Košiciach. Silný ekologický motív nesie tiež nafukovacia pop-up inštalácia rakúskeho kolektívu Dust Institute, ktorú Biela noc uvedie v spolupráci so zakladateľom skupiny Adamom Hudecom. Návštevníkom umožní vstúpiť do efemérnych mäkkých bublín, v ktorých prúdi vzduch bez akýchkoľvek prašných častíc. V spojení so svetelnou projekciu a hudbou v rytme ideálneho tempa nádychov a výdychov je inštalácia silným zmyslovým zážitkom, v ktorej je zrazu ľahšie vnímať prítomný okamih,“ uviedla riaditeľka.

V podobnom tematickom zábere zaujme aj domáca scéna.

„Architektka Elena Šoltésová pozýva vojsť do impozantného labyrintu vytvoreného z odpadu určeného na recykláciu, zatiaľ čo oceňovaný András Cséfalvay inšpiruje paralelami s vyhynutím živočíšnych druhov pred nami, a to cez osem monumentálnych dinosaurích vajec. Objekt Castorin zoskupenia BAHNO-974 naznačuje znetvorenú budúcnosť bytostí žijúcich v znečistených a toxických prostrediach. Kristína Saganová obsadí veľké plochy vizuálne hravou projekciou, ktorá však zdôrazňuje chaos a rastúce neistoty v našom vzťahu k prírode,“ doplnila Pacáková.

Aj tentoraz budú niektoré diela spoplatnené. Na mape Bielej noci na webe festivalu sú vyznačené červenou bodkou.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre