Bielorusko má za sebou víkend plný protestov. Zúčastnilo sa ich vyše 150-tisíc ľudí

EurópaSpravodajstvo

Za mrežami skončilo viac ako 400 osôb vrátane novinárov.

V bieloruskej metropole Minsk sa včera (13.9.) uskutočnil ďalší z protestných pochodov, ktorého sa zúčastnilo vyše 150-tisíc ľudí. Polícia zadržala viac ako 400 ľudí vrátane novinárov. Bieloruské ministerstvo vnútra potvrdilo, že jeden z príslušníkov polície na rozohnanie davu vystrelil do vzduchu zo vzduchovej pištole. Stalo sa to v čase, keď polícia zadržala niektorých účastníkov Pochodu víťazov, čomu sa približne sto aktivistov pokúsilo zabrániť. Táto potýčka si však nevyžiadala žiadne zranenia ani obete na životoch.

Tamojší rezort vnútra odmietol, že by polícia proti demonštrantom zasahovala zábleskovými granátmi. V niektorých sektoroch na rozohnanie davu použila slzotvorný plyn. Nedeľný pochod nemal presne stanovenú trasu. Do centra Minska sa vydalo niekoľko kolón z rôznych častí mesta.

Foto
Protesty v Minsku / TASR

Demonštranti prišli aj do štvrti Drazdy, kde bývajú vysoko postavení vládni úradníci. Aj na tomto mieste došlo k potýčkam demonštrantov s políciou. V tejto štvrti sa nachádza jedna z rezidencií prezidenta Alexandra Lukašenka či šéfka ústrednej volebnej komisie Lidzija Jarmošynová.

V uliciach Minsku boli zátarasy, odstavená vojenská technika, vodné delá či autá na rozptýlenie davu. Policajti hliadkovali nielen v uniformách, ale aj v civile, so zakrytými tvárami. Stanice metra a obchodné centrá v strede mesta boli uzavreté. Počas Pochodu víťazov boli problémy s pripojením na internet.

Koordinačná rada bieloruskej opozície odsúdila použitie sily proti demonštrantom. Zároveň kritizovala predstaviteľov bezpečnostných síl, ktorí proti protestujúcim zasahujú anonymne, oblečení v uniforme, ale bez identifikačných znakov a so zakrytou tvárou alebo v civilnom oblečení.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre