Bilancia štvrtého kola operácie Spoločná zodpovednosť: Testovanie absolvovalo vyše 110-tisíc ľudí

SlovenskoArchívCeloplošné testovanie 2020

Viac ako 2500 vzoriek bolo infekčných.

Uplynulý víkend sa v 458 obciach a mestách uskutočnilo štvrté kolo operácie Spoločná zodpovednosť. Možnosť dobrovoľne a bezplatne sa otestovať využilo 110 609 ľudí, pričom 2501 z nich bolo infekčných. Priemerná pozitivita je 2,26  percent.

Ako uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, v porovnaní s predchádzajúcimi kolami plošného testovania došlo k miernemu nárastu pozitivity. Účasť v aktuálnom pretestovaní predstavuje 30,49 percent.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Veľmi si cením prístup všetkých tých 110 609 ľudí, ktorí dokázali, že otázka zdravia a zodpovednosti nielen voči sebe, ale aj ostatným im nie je ľahostajná. V súčasnej situácii potrebujeme presne takýto zodpovedný prístup, pretože Slovensku môžeme pomôcť, iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Víkendové plošné testovanie sa zrealizovalo plynulo a bez akýchkoľvek závažných problémov. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko skonštatoval, že úloha bola zo strany armády splnená.

Profesionálni vojaci zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva a sú opäť pripravení pomôcť s digitalizáciou dát. Ústredný krízový štáb bude rokovať o ďalšom postupe, forme či podmienkach testovania.

Komentáre