Bilancia zemetrasenia v Afganistane je najmenej 1000 obetí a vyše 1500 zranených

SvetSpravodajstvo

Mnoho ľudí uviazlo pod troskami budov.

Provinciami Paktíká a Chóst vo východnom Afganistane v noci na stredu otriaslo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1, ktoré si vyžiadalo najmenej 100 obetí a vyše 1500 zranených. Tamojšie úrady upozornili, že bilancia obetí pravdepodobne nie je konečná. Otrasy bolo cítiť aj v pakistanskom hlavnom meste Islamabad, ktoré sa nachádza približne 375 kilometrov od epicentra zemetrasenia. To bolo pri meste Chóst v desaťkilometrovej hĺbke.

Foto
Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody / TASR

V zasiahnutých lokalitách sa začali záchranné a pátracie práce, ktoré však komplikuje ich poloha na odľahlých a ťažko prístupných miestach. Zároveň aj prší, takže záchranári sa tam snažia dostať pomocou vrtuľníkov. Úrady tvrdia, že pod troskami zrútených domov a ďalších budov uviazlo mnoho ľudí. Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody. Stavby majú nízku kvalitu a sú náchylné na zosuvy pôdy.

Afganské vládne hnutie Taliban vyzvalo medzinárodné a dobročinné organizácie, aby krajine poskytli humanitárnu pomoc, a to aj napriek tomu, že vlani sa odtiaľ stiahli. Viaceré štáty vtedy uvalili sankcie na afganský bankový sektor a obmedzili rozvojovú pomoc vo výške miliárd dolárov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre