Bitcoinom môžete platiť aj v prevádzkach na východe

KošiceZaujímavosti

Bublina okolo tohto fenoménu však môže kedykoľvek prasknúť.

Virtuálna mena, tzv. bitcoin je čoraz populárnejší. Jeho cena v priebehu minulého roka narástla o takmer 20 násobok, čo spôsobil vysoký dopyt po tejto kryptomene. Bitcoin zatiaľ vlastní len veľmi málo ľudí, no čoraz viac bežných užívateľov chce z neho vlastniť aspoň časť.

„Kryptomeny sú vo svojej podstate formou odporu voči zabehnutému systému, kde fungujú klasické meny ako euro, dolár a iné, a sú riadené centrálnymi bankami a ovplyvňované štátmi. Kryptomeny stavajú na tom, že nie sú riadené nikým, teda sú decentralizované a transakcie sú vďaka nim anonymné. Presne na tomto princípe, ako prvé kryptoplatidlo vznikol v roku 2009 bitcoin,“ vysvetlil investor Martin Babocký.

Založil ho tzv. Satoshi Nakamoto, no zatiaľ nikto nevie, či ide o nejakú osobu, skupinu ľudí, organizáciu alebo štát. Dôležité je, že je anonymný a bitcoin nemôže ovládať. Jednoducho povedané, bitcoin je digitálna mena, ktorá funguje iba vo virtuálnom svete, a za ktorou nestojí žiadna banka, ani vláda. Transakcie teda prebiehajú iba medzi dvomi stranami, systémom peer to peer, teda rovný s rovným.

„Je to počítačový kód, ktorý vznikne zložitým dešifrovaním na základe zadaného protokolu. Bitcoin má svoju cenu, ktorá sa odvíja od dopytu a ponuky na trhu,“ spresnil Babocký.

Dá sa povedať, že kryptomeny sú fenoménom posledný rok. Od januára do októbra minulého roka vzrástla cena bitcoinu o približne tisíc percent. Na začiatku roka 2017 sa jeden bitcoin predával za približne 780 dolárov, v decembri dosiahol rekord vyše 16-tisíc dolárov. Aktuálne sa jeho hodnota pohybuje niekde na úrovni 9-tisíc dolárov. Bitcoin ale nie je jedinou kryptomenou.

„Kryptomien je veľmi veľa, momentálne už vyše 1400. Treba povedať, že nie všetky slúžia, ako meny. Mnohé z nich nie sú meny, teda coiny, ale tokeny, čo je základná jednotka pre určitý kryptoprojekt. Treba teda rozlišovať kryptomeny a kryptoprojekty. Hovorí sa síce najviac o bitcoine, no ďalšie veľmi známe sú ethereum, ripple, litecoin a iné,“ vymenoval investor z Košíc.

Foto
Na pravidelné využívanie bitcoinov je potrebná mobilná aplikácia, akási bitcoinová peňaženka s unikátnym QR kódom / TASR

Dajú sa ťažiť

Bitcoin a ostatné kryptomeny sa dajú získať viacerými spôsobmi, napríklad kúpou alebo prijatím platby vo forme bitcoinu. Pomocou špeciálneho automatu si môžete bitcoin kúpiť už aj v Košiciach, Michalovciach či Poprade. Na pravidelné využívanie bitcoinov je potrebná mobilná aplikácia, akási bitcoinová peňaženka s unikátnym QR kódom, ktorá vám pri platení poslúži. Ak patríte medzi jednorázových dobrodruhov, ktorí chcú virtuálnu menu vyskúšať, automat vám vytlačí aj lístok, rovnako s jedinečným QR kódom.

Ďalším spôsob získania bitcoinu je veľmi náročný a zvládne ho len pár ľudí na svete. Je to tzv. ťaženie. Samozrejme nie je to nerastná surovina, takže by ste ho s krompáčom v ruke niekde v bani, hľadali len veľmi márne.

„Ťaženie spočíva v dekryptovaní šifier a komplikovaným porovnávaniam získaných výsledkov. Ak dôjde k nájdeniu tzv. bloku s bitcoinami, je nutné dešifrovať a porovnávať výsledky v zložitom algoritme. Ak všetko sedí tak, ako má, bitcoiny sa pripíšu človeku, ktorý túto dekryptovaciu operáciu vykonal. Na celú takúto operáciu je potrebný výkonný počítač a veľa elektrickej energie,“ hovorí Babocký.

Odhady hovoria, že 70 percent celosvetovej ťažby bitcoinu prebieha v Číne aj preto, lebo je tam lacná elektrina. Podobným spôsobom sa ťažia aj ostatné kryptomeny.

„Nie všetky sa ťažia, ale väčšina kryptomien sa dá ťažiť. Väčšinou sa ťažia pomocou grafických kariet, v rámci ktorých človek dáva do siete výpočetný výkon a aj pomocou programu vie človek ťažiť kryptomeny,“ prezradil Ján Pazderák, člen projektu kryptotrader, ktorý samotnú ťažbu realizuje.

Spôsob získania bitcoinu ťažbou už ale nie je až tak veľmi zaujímavý. Do popredia sa dostávajú iné kryptomeny, ako napríklad spomínané ethereum alebo zcash. Ťažba sa dá vysvetliť prakticky aj takto:

„Spustí sa program, ktorý bude prostredníctvom grafických kariet cucať výpočetný výkon. Je to teda nonstop zapnuté a do siete pridávam ja nejakú pridanú hodnotu a dostávam odmenu za vyťažené bloky. Pridávam sa do skupín tzv. pullov a som za ťažbu odmeňovaný. Konkrétne za to, že tam pridávam svoju hodnotu,“ ozrejmil Pazderák a dodal, že menšie kryptomeny sa ťažia viac cez grafické karty. Na ťažbu bitcoinu musíte mať konkrétny nástroj tzv. mejner.

Foto
Veľa ľudí nakupuje kryptomeny iba kvôli tomu, aby počkali, kým narastie ich cena, a potom ich predali so ziskom / TASR

Rizikom sú výkyvy cien

Kryptomeny sa dajú nakúpiť na tzv. kryptoburzách. Ako na bežnej burze, tak aj na tejto viete nakupovať pomocou vlastného účtu. Takýmito kryptomenami sa už dá v niektorých obchodoch platiť za rôzne tovary alebo služby. Na takéto transakcie však potrebujete kryptopeňaženku, na ktorej máte svoje bitcoiny alebo litecoiny uložené. Podľa Babockého ale veľa ľudí nakupuje kryptomeny iba kvôli tomu, aby počkali, kým narastie ich cena a predali ich so ziskom.

„Sú ale meny, ktoré narástli oveľa viac, napríklad ripple alebo ethereum. V cene kryptomien však vidíme vysoké výkyvy. Je to aktívum, ktoré ľudia bezhlavo nakupujú a predávajú, keď je vysoko. Podobný vývoj môžeme očakávať, až pokiaľ to neskončí, ako bublina niekde pri nule,“ myslí si Babocký.

Nikto nevie odhadnúť, ako vysoko môže bitcoin narásť alebo jednoducho prudko klesnúť. Hlavným rizikom pri investovaní do kryptomien, sú teda vysoké výkyvy ich cien. Rizikom je aj to, že kryptopeňaženky, v ktorých ľudia majú svoje kryptomeny, môžu byť nabúrané a obsah vykradnutý. Ako ďalej uviedol košický investor, rizikom je aj zatvorenie burzy, na ktorej ľudia obchodujú a už sa takto k svojim prostriedkom nikdy nemusia dostať.

Mnohí odborníci sa preto zhodujú na tom, že bitcoin je s najväčšou pravdepodobnosťou bublina. Jej hlavným znakom je práve spomínaný vysoký rast hodnoty. Ani cena nehnuteľností, ani akcií, ani zlata nerastie tak rýchlo.

„Vysoko sa to vymyká priemeru, a preto treba počítať s najhorším. Je to však samozrejme aj príležitosť. Určite väčšia ale bola minulý rok, keď ceny boli nízko. Otázkou však je, dokedy budú ceny rásť. Ak nás čaká rast o ďalšie stovky percent, tak je to príležitosť, ak nie, tak to už treba nechať tak.“

Foto
S bitcoinami môžete platiť už aj v Košiciach, Prešove, Michalovciach či Humennom / TASR

Pozor na úspory

Súčasný kryptotrh je plný kryptomien, ktoré môžu byť taktiež príležitosťou. Treba si ale dávať pozor, či daná kryptomena, do ktorej sa rozhodnete investovať má nejaký potenciál. „Je tu plno kryptomien, ktoré majú veľký potenciál, majú za sebou plno ľudí a majú veľkú víziu. Taktiež zaujímavý je zcash, monero, ethereum clasic alebo kryptomena main,“ vymenoval Pazderák.

Viacerí analytici hovoria aj to, že bitcoin je pozostatkom finančnej krízy a toho, že ľudia už neveria tradičným platidlám. Na druhej strane je tu teória, že za ďalšou finančnou krízou bude stáť práve bitcoin. Ak ste sa predsa rozhodli pre investíciu do kryptomien, je možné sa riadiť aj veľmi jednoduchou radou.

„Základným a najdôležitejším odporúčaním je dať do toho iba toľko peňazí, koľko potenciálne môžem stratiť. Môže sa to stať a nemusí. To nikto nevie. Preto neodporúčam dávať do kryptomien všetky svoje úspory,“ radí investor Martin Babocký.

To, že by ste nemali v rámci investície do kryptomien dávať svoje celoživotné úspory nám potvrdil aj Ján Pazderák: „Pre budúcnosť bitcoinu a ostatných kryptomien bude dôležité to, ako sa k nim postavia vlády jednotlivých štátov, teda či budú túto menu akceptovať alebo naopak obmedzovať.“

S bitcoinami môžete platiť v mnohých internetových obchodoch a v niekoľkých kamenných prevádzkach, ktoré túto menu akceptujú. V samotných Košiciach ide o sedem obchodníkov, v Prešove u troch, v Poprade v dvoch prevádzkach a po jednej nájdete aj v Michalovciach a Humennom.

 

Autor: FRANTIŠEK BALÁŽ

Komentáre