Blogerka Martina Januvka: Spojené štáty nie sú čierno-biele. Dá sa tu žiť normálny zdravý život

SvetĽudsKE

Vo svojich článkoch približuje život za veľkou mlákou. Hovorí, že krása USA je v tom, že každý má na výber z viacerých možností.

Martina Januvka je východniarka pochádzajúca zo Sniny, ktorá v Spojených štátoch, konkrétne vo Philadelphii žije štvrtý rok. Prišla tam v lete v roku 2017 kvôli vtedajšiemu priateľovi, dnes už manželovi, ktorý je tiež Slovák a pochádza z Košíc. V čase jej príchodu končil miestnu univerzitu a pripravoval sa na prácu poistného matematika pre jednu z najväčších amerických zdravotných poisťovní.

Začiatky neboli jednoduché. Mala som problémy so zvykaním si na všetky možné prízvuky a na rýchlosť reči Američanov. Z toho dôvodu som začala chodiť na miestnu univerzitu, na intenzívny kurz anglického jazyka pre zahraničných študentov, ktorý mi veľmi pomohol. Bola som tam jediná Európanka, mala som spolužiakov z Afriky, Číny, Saudskej Arábie a Kuvajtu,“ povedala pre Rádio Košice Martina s tým, že sa jej páči najmä otvorenosť a to, že „neriešia“:

„V porovnaní so Slovenskom, v USA sa kladie menší dôraz na oblečenie a celkový výzor. Spoločenské normy sú oveľa voľnejšie, menej prísne ako v Európe. Do práce chodia v kostýmoch, no pre pohodlnosť majú obuté tenisky, elegantné topánky nosia v kabelkách alebo nechávajú v práci. Študentky chodia na prednášky doslova v legínach a v papučiach.“

Foto
Martina Januvka / archív MJ

Heslom „hlavne pohodlne“ sa riadia nielen v každodennom živote, akou je cesta do práce, ale napríklad aj pri návšteve divadla alebo svetoznámeho Broadwaya v New York City.

„Keď sme boli na predstavení, videli sme návštevníkov v šortkách, v rifliach či teplákových mikinách,“ spomína s úsmevom Martina.

V obchodoch a službách je základ, že predavači sa pozdravia. Vo väčšine prípadov, napríklad v reštauráciách, hoteloch či bankách platí staré známe pravidlo: „Náš zákazník, náš pán,“ čo potvrdila aj Martina:

„Cítim tu viac voľnosť a ľahkosť. Američania milujú krátke rozhovory napríklad o tom, kto sa ako má alebo o počasí, či už pri nákupe, v mestskej hromadnej doprave, alebo len tak na ulici. Klopem na drevo, no keď sme doteraz mali nejaký problém, vždy sa ho snažili vyriešiť tak, aby nám vyšli v ústrety. Keď mi prednedávnom ukradli kreditnú kartu a spravili na nej nákup za 350 dolárov, banka mi peniaze bez problémov vrátila.

Čo sa týka vzťahov a priateľstiev, často sú veľmi plytké. Američania milujú byť veľmi milí a priateľskí, napríklad radi vám dajú svoje telefónne číslo, ale skutočnosť, že vám naozaj zavolajú, je veľmi nízka. S Američanmi sa stretávam pri venčení našich psov každý deň, pričom sa vždy rozprávame, no v konečnom dôsledku sa vôbec nerozprávame o našich osobných životoch a nezachádzame do osobných otázok.“

Foto
Za veľkou mlákou / archív MJ

Za veľkou mlákou sú podľa Martiny rôznorodí ľudia nielen čo sa týka etnických skupín a vierovyznaní, čo mnohým dáva pocit, že byť odlišný je úplne v poriadku. Američania sú zvyknutí na cudzincov a prisťahovalcov, mnohí z nich majú európske korene a keď počujú, že niekto rozpráva iným jazykom, radi sa pýtajú, o aký jazyk ide.

Martina tvrdí, že začiatky boli ťažké. Myslela si, že je na tom s angličtinou v pohode, no po pár dňoch zistila, že sa mýlila. Tvrdí, že v prvom rade je veľký rozdiel byť v krajine, kde je angličtina úradným jazykom. V druhom rade, fráza „veď nejak sa dohovorím,“ úplne stratila zmysel, keďže do krajiny neprišla na zopár dní, ale bývať ktovie dokedy.

Foto
So zážitkami sa delí s čitateľmi svojho blogu / archív MJ

„V USA neplatia pravidlá, že kto je majetnejší, tak automaticky musí mať dobré auto, krásny dom a drahé oblečenie. Väčšina si na to nepotrpí. Mnohí milionári sa vozia metrom a počas bežného dňa vyzerajú úplne obyčajne. To však často neplatí napríklad pre Kaliforniu, kde sa spoločenský status zvyčajne hodnotí na základe majetku a výšky bankového konta.

Dôležitou súčasťou americkej kultúry je patriotizmus, a teda hrdosť na svoju krajinu. Vidieť vlajky pred domami nie je nič výnimočné. Taktiež nechýbajú vlajky aj pred inými ako štátnymi budovami. Američania sú hrdí na to, že sú Američania a podčiarkujú to aj ich štátne sviatky.

K veľkým negatívam Spojených štátov patria komplikované systémy, napríklad zdravotný, poisťovací, dôchodkový a podobne. Mnohokrát sú obyvatelia odkázaní sami na seba, avšak v systémoch sa orientujú veľmi slabo. V USA napríklad neexistuje štátna zdravotná poisťovňa, a to je dosť veľký problém,“ skonštatovala Martina, ktorá je v Amerike na manželských vízach, a teda tam nemôže oficiálne pracovať:

„Aj z toho dôvodu som založila blog a facebookovú stránku Za Veľkou Mlákou, v ktorom približujem život v USA. Rozoberám rôznorodé témy, od zdravotníctva, platov, cez ceny potravín, tradičné recepty, až po zaujímavosti z histórie, prírody, amerických seriálov a podobne. Hlavný článok pridávam každý piatok a počas týždňa pridávam kratšie zaujímavosti.

Témy rada prispôsobujem podnetom od čitateľov. Stránku a blog som založila s cieľom ukázať, že Spojené štáty nie sú čierno-biele a často to nie je v skutočnosti tak, ako si možno myslíme. Stereotypy, ako napríklad, že každý Američan je obézny, všade je tona cukru, proste neplatia. Dá sa tu žiť normálny zdravý život a krása tejto krajiny je v tom, že každý má na výber z veľmi veľa druhov a možností.“

V USA jej najviac chýba rodina a najbližší. Okrem toho jej zo Slovenska chýbajú naše klasiky, ako napríklad treska, rožky či sladkosti.

 

Komentáre