Bödör a Kuba ostávajú vo väzbe

SlovenskoSpravodajstvo

Rozhodnutie nie je právoplatné.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol, že nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a Peter Kuba ostávajú vo väzbe do apríla tohto roka. Dvojica bola zadržaná vlani v júli v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Dobytkár.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zo dňa 29. decembra 2020 na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní dňa 12. januára 2021 rozhodol, že predlžuje lehotu väzby u obvineného N. B., ako aj u obvineného P. K. do 1. apríla 2021. Sudca väzbu obvinených dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil,“ uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Foto
Norbert Bödör  / TASR

Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obvinení voči nemu podali sťažnosti, o ktorých rozhodne Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR). Ten 9. júla minulého roka rozhodol o väzobnom stíhaní Bödöra a jeden deň nato zobral do väzby aj Kubu.

NS SR sa vlani v júli zaoberal sťažnosťou, ktorú podal prokurátor ÚŠP voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, Michala Trubana. Ten pôvodne nezobral Bödöra do väzby, ale v prípade Kubu vyhovel návrhu prokurátora, ktorý je stíhaný väzobne.

V rámci akcie Dobytkár sú od apríla minulého roka vo väzbe aj finančník Martin Kvietik a bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch, ktorí sú stíhaní pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom.

NAKA v kauze Dobytkár obvinila 21 fyzických a 7 právnických osôb, pričom čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. V tejto súvislosti je vo väzbe 7 ľudí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre