Bödör zostáva vo väzbe. Kvietikovi sa rozšírila aj o tú preventívnu

SlovenskoSpravodajstvo

NS SR potvrdil Bartošovej kolúzne dôvody väzby.

Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) dnes zamietol žiadosť nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra o prepustenie z väzby na slobodu a aj žiadosť o nahradenie väzby. Aj naďalej zostáva vo väzbe, a to z kolúznych a preventívnych dôvodov.

„Senát 2T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného Ing. Norberta B. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 27. mája 2021, ktorým bola zamietnutá jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu, ako aj jeho žiadosti o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a prijatím peňažnej záruky,“ skonštatovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová s tým, že senát dospel k záveru o správnosti uvedeného rozhodnutia.

Bödör po prvýkrát požiadal o prepustenie z väzby, v ktorej je od 9. júla 2020. NS SR začiatkom marca rozhodol, že v nej zostane do 1. septembra tohto roka. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Dobytkár obvinila 21 fyzických a 7 právnických osôb z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.

Foto
Norbert Bödör / TASR

NS SR zároveň rozšíril dôvod väzby finančníkovi Martinovi Kvietikovi o preventívnu väzbu, čím čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti rozhodnutiu ŠTS. Ten Kvietika zobral len do kolúznej väzby. Ako doplnila Važanová, NS SR potvrdil kolúzne dôvody väzby aj bývalej riaditeľke Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriele Bartošovej a ďalším piatim obvineným:

„Sťažnosti obvinených Martina K., Adriany Š., Gabriely B., Pavla R., Romana K., Attilu H. a Margity Š. zamietol.“

NAKA v máji zadržala osem osôb pre korupčnú trestnú činnosť súvisiacu so SPF, pričom sedem z nich obvinila. Išlo o policajné akcie s krycími názvami Latifundista a Feudál. Osoby čelia obvineniam z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre