Boj o vodu, lesy a zdravý rozum pod Čergovom pravdepodobne skončí vyhlásením rezervácie Salamandria

SlovenskoZaujímavosti

Ťažba v Čergove ohrozuje vodný zdroj pre tisíce ľudí. Ochranári, miestni aj vodári požadujú jej okamžité zastavenie. Ešte sa nestalo, žeby som musel zastavovať vodu do rybníka, aby nepodochli ryby, hovorí miestny podnikateľ.

Foto
Hybridná blokáda Lesoochranárskeho zoskupenia VLK v Hertníku. Jún 2021 / LZ VLK

19. marca 2021 píše riaditeľ závodu Bardejov z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Ševčík, starostovi obce Hertník pod Čergovským pohorím, urgentnú žiadosť o riešenie situácie s ťažbou dreva v ochrannom pásme vodného toku Vieska, ktorý napája skupinový vodovod a vodou zásobuje 10 obci s viac ako 7-tisíc obyvateľmi.

Vodári si najprv všimnú hnedé zakalenie vody v ich úpravni nad obcou Hertník. Na miesto vyšlú pracovníkov, ktorí zistia, že v ochrannom pásme vodného zdroja prebieha ťažba dreva. Upozornia Lesy Slovenskej republiky, ktoré ťažbu realizujú, že ťažiť v ochrannom pásme druhého a tretieho stupňa sa môže len s ich vedomím a po odsúhlasení príslušných orgánov a inštitúcií.

Upozorňujú ich tiež, že odlesňovaním územia v okolí vodného toku a zdroja im lesníci spôsobujú problémy s kvalitou a čistením povrchovej vody ako aj stratu dostatočného množstva vody potrebného pre zásobovanie tisícov ľudí v Čergovskom podhorí.

Foto
Zakalená voda v Hertníku pod ochranným pásmom vodného zdroja. Máj 2021 / JZ

Kalné vody ťažby

O tri týždne neskôr musí riaditeľ Bardejovského vodárenského závodu situáciu urgovať znova. Tentokrát sa obracia na všetkých desiatich starostov dotknutých obcí. Problémy pretrvávajú a neúmerná ťažba dreva v ochrannom pásme vodného zdroja Vieska už niekoľko mesiacov znižuje kvalitu a objem dodávanej vody a zvyšuje náklady na jej čistenie a úpravu, popisuje situáciu Stanislav Ševčík.  

Okresný úrad v Bardejove síce vykoná kontrolu, takzvaný vodoochranný dozor, žiadnu zmenu ani zlepšenie to však neprinesie. „Množstvo vody v toku ubúda, voda je zakalená a znečistená a ťažké mechanizmy sa v ochrannom pásme ďalej pohybujú bez predchádzajúceho oznámenia o ťažbe dreva našej spoločnosti,“ píše v druhej urgencii okresný šéf vodárov Ševčík.

Dodáva, že potok Vieska ako jediný vodárenský zdroj v tejto lokalite, bol v minulosti tvorený troma prítokmi. Dnes predovšetkým z dôvodu dlhoročnej ťažby dreva v ochrannom pásme ostal na toku už iba jediný prítok. Geológovia jeho slová potvrdzujú. Potok Vieska je o to vzácnejší, že v tejto lokalite sa iný vodný zdroj nenachádza.

Foto
Ťažba v Čergovskom pohorí nad obcou Hertník bola paradoxne najintenzívnejšia v daždivom máji / JZ

Buldozéry a ťažké stroje

Koncom marca do kauzy vstupuje Lesoochranárske zoskupenie VLK. „Problém s ťažbu ohrozujúcou vodný zdroj pre niekoľko tisíc ľudí registrujeme už niekoľko rokov. Teraz sa to dostalo do fázy, že sme sa rozhodli to aktívne riešiť. Výrazne sa tam zvýšila ťažba dreva. Negatívne to už vnímajú aj miestni obyvatelia. A hlavne vodohospodári,“ hovorí Jana Zajaková z VLK-a.

„Ťaží sa tam na flyšovom podloží. Buldozéry a lesné stroje robia v lese nové cesty a linky na sťahovanie dreva. Tie prechádzajú z náročnom kopcovitom teréne takmer kolmo dole po svahu. Dochádza tým k obrovskej erózii pôdy. Dažde ju potom splavujú do potokov a vodných zdrojov. Za máj tam spadlo viac ako 30 milimetrov zrážok. Voda v ochrannom pásme vodného zdroja bola kvôli tejto ťažbe úplne kalná,“ vysvetľuje ochranárka.

„Les stráca svoju vzácnu vodozádržnú schopnosť. Vodári potom nie sú schopní zabezpečiť dostatočné množstvo a dodávky pitnej vody pre obyvateľov obcí v požadovanej kvalite. Voda sa zleje a rýchlo odtečie. Lesníci takouto ťažbou jednoducho ničia vodozádržnú schopnosť lesa,“ dodáva.

Foto
Erózia po daždi odplavovanej pôdy v chránenom území a ochrannom pásme vodného zdroja v dôsledku ťažby a pohybu ťažkých lesných mechanizmov / JZ

Hybridná blokáda

Nadšení nie sú ani obyvatelia Hertníka, v ktorého katastri sa vodný zdroj pre viac ako 7-tisíc ľudí nachádza.

„Za posledných desať rokov sa ešte nikdy nestalo, žeby som musel zastavovať vodu do rybníka, aby nepodochli ryby. Lebo po výdatnejšom daždi v ňom nejde nič iné ako blato! A to je výsledok nadmernej ťažby dreva nad Hertníkom z posledných rokov a ničenie zdroja pitnej vody!“ rozčuľuje sa Tomáš Harčarufka, miestny podnikateľ z rekreačnej chaty Koliba v blízkosti vodného zdroja nad obcou.

Lesoochranári z VLK-a spúšťajú koncom mája takzvanú hybridnú blokádu. Podávajú podnety, sťažnosti a trestné oznámenia, aktivizujú miestnych obyvateľov aj médiá. Slovenská inšpekcia životného prostredia, Okresné riaditeľstvo policajného zboru, Ministerstvo životného prostredia, okresné úrady, samosprávy.

Požadujú okamžité zastavenie ťažby. A prichádzajú s návrhom vyhlásiť v okolí ochranného pásma vodného zdroja štátnu prírodnú rezerváciu Salamandria. Ak nedostanú adekvátnu odpoveď od štátnych orgánov, sú pripravení podniknúť akcie priamo na mieste. Zastaviť ťažbu priamo v teréne.

Foto
Blokáda cesty k miestu ťažby v ochrannom pásme jediného vodného zdroja pre desať obcí a ich viac ako 7-tisíc obyvateľov / Košice Online

Lesy SR: Komplexne a plánovane

„Na území vodného zdroja Vieska v okrese Bardejov prebieha komplexná a plánovaná lesohospodárska činnosť už mnoho desiatok rokov. Vystriedalo sa tam už viac generácií lesníkov, vďaka ktorým sa v území nachádzajú pestré jedľovo-bukové lesné spoločenstvá, so zachovanými autoregulačnými procesmi a bohatou biodiverzitou,“ reagujú na kauzu 28. mája Lesy SR na sociálnej sieti.  

„Vyvraciame tvrdenia niektorých mimovládnych organizácií o zámere štátnych lesov na exploatačnú devastačnú ťažbu na danom území. Lesy SR, štátny podnik to nechcú a nie je to ani legislatívne možné a to pri žiadnom režime hospodárenia.“

„Lesné porasty chce Odštepný závod Prešov obhospodarovať tak, aby sa ich štruktúra v súvislosti s diferencovanou hrúbkou a výškou stromov, podielom mŕtveho dreva, dutinových stromov a drevinovým zložením čo najviac približovala prírodnému lesu, odolávajúcemu škodlivým činiteľom,“ vysvetľujú zástupcovia štátnych lesov.

Začiatkom júna vykoná v Hertníku kontrolu inšpekcia životného prostredia, žiadny problém ale nenájde ani nevidí. VLK podá na košický inšpektorát sťažnosť na bratislavské ústredie.

Foto
Juraj Lukáč: Dobrá správa je aj to, že čoskoro by sa na tomto území mala vyhlásiť štátna rezervácia Salamandria / Košice Online

Na huby do Salamandrej

Kauza vrcholí v piatok 19. júla v teréne fyzickou blokádou cesty. Niekoľko desiatok ochranárov, aktivistov a ich priaznivcov od rána zablokuje prístupovú cestu k miestu ťažby v ochrannom pásme vodného zdroja.

Ešte predtým však lesníci ťažbu zastavia. „Pôvodný plán bol taký, že tu v teréne budeme blokovať ťažbu a odteraz tu už nepustíme žiadne stroje. Lesníci sa ale vystrašili viac ako sme čakali a rúbanie zastavili. Takže teraz sa to všetko rieši a bude riešiť na príslušných úradoch a orgánoch,“ hovorí náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.

„Dobrá správa je aj to, že čoskoro by sa na tomto území mala vyhlásiť štátna rezervácia Salamandria. Je otázka dní, kedy by to malo prejsť ministerstvom životného prostredia a potom schválením na rokovaní vlády. My presadzujeme také rezervácie - a myslíme si, že by to tak malo byť na celom Slovensku - kde ľudia môžu chodiť. Kde môžu zbierať huby a lesné plody. Také, v ktorých je pohyb v rámci rezervácie voľný,“ vysvetľuje Lukáč.

Foto
Salamandra škvrnitá. Jeden z chránených a vzácnych druhov živočíchov čaká na vyhlásenie svojej rezervácie / LZ VLK

Poškodzovanie chránených biotopov

Na mieste kde prebieha ťažba a kde by mala byť v budúcnosti štátna prírodná rezervácia Salamndria,  žije niekoľko druhov chránených živočíchov.

„Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané poškodzovať alebo ničiť miesta rozmnožovania alebo miesta odpočinku chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli. Je tiež zakázané úmyselne rušiť chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli, najmä v období hniezdenia, rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku alebo migrácie. Takže v tomto prípade sa tu ťažiť vôbec nemalo,“ dodáva šéf lesoochranárov.

Jeho názor vo svojom stanovisku potvrdzuje aj vedúci odboru opravných prostriedkov Okresného úradu v Prešove Róbert Baran.

„K poškodzovaniu hniezdneho biotopu alebo miest rozmnožovania a zhromažďovania chránených živočíchov a tým aj k zmene ekologických charakteristík daného biotopu, môže dôjsť aj výrubom stromov priamo v hniezdnom biotope alebo v jeho bezprostrednom okolí,“ dodáva k výkladu zákona o ochrane prírody a krajiny vedúci odboru z Prešova.

Komentáre