Boj s koronavírusom v Indii komplikujú záplavy

SvetKoronavírus

Krajina hlási viac obetí pandémie ako Taliansko.

Indiu v týchto dňoch sužuje nielen COVID-19, ale aj rozsiahle povodne. Krajina hlási viac obetí koronavírusu ako Taliansko, pričom ide o vyše 35-tisíc osôb. India okrem pandémie bojuje aj so záplavami, ktoré zasiahli milióny obyvateľov. V dôsledku vyčíňania počasia prišlo o život takmer 350 ľudí.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že nákaze za uplynulých 24 hodín podľahlo 779 ľudí. India má piaty najvyšší počet obetí na svete po Spojených štátoch, Brazílii, Británii a Mexiku. Koronavírusom sa tam doposiaľ nakazilo 1,63 milióna obyvateľov. Viac infikovaných majú iba USA a Brazília.

Foto
Testovanie v Bombaji / TASR

Odborníci tvrdia, že indické úrady netestujú dostatočne svojich občanov. Zároveň uviedli, že veľa obetí nie je správne zaznamenaných. V štúdii z tohto týždňa sa píše, že COVID-19 sa nakazilo približne 57 percent obyvateľov v slumoch mesta Bombaj, čo je oveľa viac, ako vyplýva z oficiálnych údajov.

V podobnej štúdii z minulého týždňa sa píše, že koronavírus mala takmer štvrtina ľudí v hlavnom meste Naí Dillí, čo je takmer 40-násobok oficiálneho údaju.

Východ a severovýchod krajiny zasiahli každoročné záplavy počas monzúnového obdobia. Z tohto dôvodu desaťtisíce obyvateľov museli opustiť svoje domovy. Najchudobnejší indický štát Bihár s populáciou 125 miliónov ľudí hlási vyše 25-tisíc infikovaných a 11 obetí, a to aj napriek tomu, že tam zaviedli viaceré obmedzenia.

„Dostať sa k obetiam záplav a poskytnúť im pomoc nie je pre obavy z pandémie jednoduché,“ skonštatoval humanitárny pracovník Mahender Jádav.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre