Boje v Pásme Gazy si vyžiadali vyše 200 obetí

SvetSpravodajstvo

Izraelské jednotky zachránili štyroch rukojemníkov.

Militantné hnutie Hamas vyhlásilo, že pri izraelských útokoch v utečeneckom tábore Nusajrát v strednej časti Pásma Gazy zomrelo najmenej 210 ľudí a ďalších viac ako 400 osôb sa zranilo, pričom desiatky z nich boli prevezení do nemocnice. Vzhľadom na nedostatočné kapacity požiadala medzinárodné spoločenstvo a humanitárne organizácie o pomoc. Izraelská armáda avizovala, že v Nusajráte a okolí sa zameriava na teroristickú infraštruktúru.

Izraelské jednotky včera (8.6.) zachránili štyroch rukojemníkov v centrálnej časti Pásma Gazy, konkrétne troch mužov a jednu ženu vo veku 21 až 40 rokov. Izraelská armáda ich previezla do nemocnice na lekárske vyšetrenie, avšak sú v dobrom zdravotnom stave. Hamas ich uniesol vlani v októbri z hudobného festivalu po útoku na Izrael. Úrady v palestínskej enkláve riadenej Hamasom hlásia najmenej 50 mŕtvych.

Špeciálna operácia sa uskutočnila v dvoch častiach Nusejratu v centrálnej časti Pásma Gazy. Izrael ju plánoval niekoľko týždňov a do akcie boli zapojené stovky vojakov. Armáda prisľúbila, že bude naďalej vyvíjať maximálne úsilie, aby dostala domov aj zvyšných rukojemníkov.

Foto
Škody po izraelskom leteckom útoku v palestínskom utečeneckom tábore Nusajrát / TASR

Do ulíc Tel Avivu znovu vyšli desaťtisíce ľudí, ktorí na protivládnom proteste vyzývali na prijatie dohody o prepustení zvyšných zajatcov odvlečených militantmi do Pásma Gazy. Po tom, čo sa pokúsili zablokovať diaľnicu, polícia použila vodné delá. Demonštrácie sa uskutočnili aj v ďalších mestách vrátane Haify a Jeruzalema, kde tisíce protestujúcich požadovali nové voľby a dohodu o rukojemníkoch. Člen izraelského vojnového kabinetu Benny Kanc odložil po oslobodení rukojemníkov očakávané odstúpenie z vlády, čo sa stretlo s nevôľou občanov. Izraelská armáda tvrdí, že v Pásme Gazy je 120 rukojemníkov. Nie je vylúčené, že väčšina z nich je mŕtva.

Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM) uviedlo, že do Pásma Gazy včera začala prúdiť humanitárna pomoc cez opravené plávajúce mólo, ktoré nedávno poškodilo rozbúrené more. Provizórne mólo fungovalo niekoľko dní, keď sa jeho časť poškodila v dôsledku zlého počasia. Rozbúrené more odtrhlo štyri zakotvené armádne člny, ktoré sa používali na prevoz paliet s pomocou z komerčných plavidiel na mólo. Dve plavidlá more odnieslo k pobrežiu Pásma Gazy, zvyšné uviazli na pobreží neďaleko izraelského Aškelonu. Na pobrežie však nevstúpil žiadny americký vojenský personál.

CENTCOM za uplynulých 24 hodín dodalo približne 492 humanitárnej pomoci. Celkovo ide o 1573 ton materiálu. Dočasné mólo za 320 miliónov dolárov vybudovala americká armáda, keďže samotná enkláva nemá dostatočne hlboký prístav pre väčšie plavidlá. Humanitárnu pomoc dovážajú nákladné lode z Cypru, z ktorých sa tovar naloží na menšie plavidlá schopné zakotviť na plávajúcom móle. Následne sa náklad preloží na nákladné autá a rozvezie sa do palestínskej enklávy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre