Bolsonaro napadol výsledky prezidentských volieb

SvetSpravodajstvo

Niektoré elektronické hlasovacie zariadenia mali údajne poruchu.

Liberálna strana (LP), ktorej členom je hlava Brazílie Jair Bolsonaro, podala na volebný súd sťažnosť na výsledky prezidentských volieb. Pred niekoľkými týždňami ich vyhral ľavicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva. LP pri audite výsledkov druhého kola prezidentských volieb z 30. októbra našla v niektorých starších modeloch elektronických hlasovacích zariadení neopraviteľnú poruchu.

„Našli sa znaky vážneho zlyhania, ktoré spôsobujú neistotu a je pre nich nemožné overiť výsledky,“ píše sa v sťažnosti s tým, že výsledky z týchto systémov by mali byť považované za neplatné, pričom približne 280-tisíc hlasovacích zariadení bolo uvedených do prevádzky pred rokom 2020.

Foto
Niektoré elektronické hlasovacie zariadenia mali údajne poruchu / TASR

Bolsonaro roky tvrdí, že brazílsky volebný systém je náchylný na podvody, ale žiadne dôkazy nikdy nepredložil. So svojou sťažnosťou na súde pravdepodobne neuspeje, keďže víťazstvo Lulu da Silvu potvrdil brazílsky najvyšší volebný súd (TSE) a uznali ho aj poprední tamojší politici a medzinárodní spojenci krajiny. Prezident TSE Alexandre de Moraes pripomenul, že LP musí za 24 hodín predložiť svoje úplné audity oboch kôl prezidentských volieb, inak sťažnosť zamietne.      

Dosluhujúci prezident prehral o necelé dve percentá hlasov, išlo o najtesnejší výsledok volieb v moderných dejinách Brazílie. Bolsonaro zatiaľ nepriznal porážku, ale dovolil svojej vláde, aby začala s procesom predania moci.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre