Bombové hrozby majú dopad na psychiku detí, rodičov aj personálu škôl

SlovenskoSpravodajstvo

Súčasťou už existujúceho systému podporných opatrení je aj krízová intervencia.

Šírenie poplašných správ o bombových hrozbách a následná evakuácia škôl – v takomto duchu sa niesli ostatné dni na Slovensku. Okrem prerušenej výučby a nevyhnutného výjazdu viacerých zložiek Policajného zboru si to však vyžiadalo aj daň na psychike dotknutých osôb. Psychologička pracujúca s traumou Lucia Vargová Ištvaniková pre Rádio Košice uviedla, že pripraviť deti na takéto situácie nie je možné, ale do určitej miery by mohli pomôcť aspoň cvičenia na evakuáciu škôl:

„Aj sme to videli v médiách, že mnohí rodičia alebo učitelia popisovali to, že u menších detí videli skôr nejaké intenzívnejšie reakcie, ako je plač či vystrašenie. U tých starších to bolo menej. Áno, určite to závisí aj od veku, ale nemôžeme sa spoliehať na to, že starší žiaci alebo študenti to zvládnu bez nejakých ťažkostí. Tie deti môžu mať nejaké iné ťažkosti – rodinné, zdravotné, psychické. Môže to byť teda aj problém u starších detí.“

Psychicky zasiahnutí však v takýchto situáciách môžu byť aj rodičia či personál škôl. U dospelých sa to môže prejaviť problémom so spánkom či úzkosťou. Psychologička preto hovorí, že nie je hanbou vyhľadať pomoc. Takéto problémy sa totiž dajú odpozorovať aj s odstupom času.

„Túto situáciu, našťastie, tým, že sa nikomu nič vážne nestalo, vnímam ako priestor sa nad tým zamyslieť a trénovať, cvičiť to s deťmi a vôbec nad tým uvažovať, začať sa tým zaoberať. To vnímam v celej tej utorkovej (7.5.) hrôze ako veľmi pozitívne. A možno je to aj také zamyslenie pre všetkých, aj pre rodičov a personál, že ako ja sám pristupujem k tejto situácii. A hlavne, aby deťom v tomto pomáhali a aby im viac neprikladali vlastným prežívaním alebo správaním,“ skonštatovala Vargová Ištvaniková.

Motív ľudí, ktorí takéto hrozby nahlasujú, je podľa psychologičky ťažké určiť. Je však potrebné podať im pomocnú ruku a vysvetliť, že nekonajú správne.

Foto
Polícia dohliada na bezpečnosť žiakov  / TASR

Súčasťou už existujúceho systému podporných opatrení je aj krízová intervencia, čo nám potvrdili z rezortu školstva. Jej cieľom je poskytnúť deťom odbornú starostlivosť zameranú na špecifické obdobie po krízovej udalosti. Predstavuje podpornú sieť opatrení zameraných na stabilizáciu jednotlivca alebo skupiny, prinavrátenie pocitu bezpečia a posilnenie vlastných kompetencií v práci s emóciami. Každý riaditeľ školy môže požiadať spádové centrum poradenstva a prevencie o krízovú intervenciu.

„Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVM SR) zároveň v priebehu štvrtka (9.5.) posielalo všetkým školám stručné letáky s odporúčaniami, ako ďalej postupovať, ako komunikovať so zamestnancami škôl či rodičmi. Zároveň obsahujú stručný návod, ako o krízovej udalosti hovoriť s deťmi a vysvetľovať im, čo sa stalo. Odporúčania vypracovalo v spolupráci s viacerými partnerskými organizáciami Centrum poradenstva a prevencie Bratislava 3,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Dagmara Al-Khaldi Mičeková.

Rezorty školstva a vnútra v rámci zvyšovania bezpečnosti na školách realizujú dotazník k ochrane mäkkých cieľov pre základné a stredné školy. Ku koncu apríla sa do neho zapojilo 74 percent škôl. Dotazník je možné do konca mája vyplniť cez rezortný informačný systém, a to s určeným príslušníkom Policajného zboru, ktorý pre školu ostane ako kontaktný policajt pre akúkoľvek prípadnú konzultáciu. Dotazník má vyhodnocovať ministerstvo vnútra a na jeho základe prijímať potrebné opatrenia.

„MŠVVaM SR je prostredníctvom regionálnych úradov školskej správy v kontakte s jednotlivými školami v regióne. V prípade, ak by mala niektorá škola špecifické požiadavky, najjednoduchšie je obrátiť sa priamo na regionálny úrad, ktorý je pre ňu hlavným kontaktným bodom,“ priblížila Al-Khaldi Mičeková.

Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská poukázala na to, že pedagógovia zvládli utorkovú evakuáciu v rámci aktuálnych možností veľmi dobre. Chcú však nastaviť aj systém cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy. Bezpečnosť škôl riešia od prípadu, ktorý sa nedávno udial na Karlovej univerzite v Prahe, pričom našli aj možné opatrenia.

Turnikety sú určitou zábezpekou, takisto zabezpečenie areálu. V rámci Rady vlády pre prevenciu kriminality sme vyčlenili veľmi výrazné prostriedky, hovoríme o miliónoch eur, ktoré budú pre jednotlivé obce a mestá s dôrazom práve na umiestnenie kamier pri školách,“ povedala Kurilovská.

Polícia v rámci bezpečnostnej situácie na školách spolupracuje a komunikuje aj so zahraničnými kolegami z Interpolu aj Europolu a ostatnými bezpečnostnými zložkami. Utorkový útok bol zaznamenaný iba na Slovensku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre