Botanická záhrada otvorila novú stálu expozíciu, pomôcť by mohla aj nevidiacim

KošiceZaujímavosti

V areáli pribudlo šesť drevených sôch.

Košická botanická záhrada dnes rozšírila portfólio stálych expozícií. Na dendrologickom chodníku totiž pribudlo šesť drevených sôch, ktoré zobrazujú plody a semená stromov približne v stonásobne väčšej veľkosti. Projekt s názvom Maxi botanika v praxi realizovalo občianske združenie BotaniKE. Jeho predseda Martin Pizňak pri vytváraní návrhu čerpal inšpiráciu z pražskej botanickej záhrady:

„Veľa plodov alebo šišiek na rastlinách je v podstate pominuteľných, to znamená, že trvajú iba krátku dobu. A aby si naši návštevníci mohli prezrieť tieto plody alebo šišky kedykoľvek počas roka, tak práve preto sme vytvorili tieto nadrozmerné sochy, ktoré ich zobrazujú v nadživotnej veľkosti. A zároveň umožňujeme aj zrakovo postihnutým oboznámiť sa s touto botanikou, aby spoznali naše rastliny.“

Životnosť jednotlivých sôch odhadujú na 15 až 20 rokov a postupne by chceli zvyšovať ich počet.

„Tých šesť sôch, ktoré tu máme, zobrazuje šišku sekvojovca mamutieho, plody ginka dvojlaločného, šišku cédra atlaského, plody moruše bielej, lipy veľkolistej a orecha kráľovského,“ dodal Pizňak.

Foto
Na chodníku pribudlo šesť drevených sôch / RÁDIO KOŠICE

Autorom je umelecký rezbár Dávid Máriássy. Každá socha je z jedného kusu dreva.

„Všetky tieto sochy pochádzajú z dubu, ktorý bol vyťažený v Mestských lesoch Košice, dovezený z Veľkej Lodiny. Celý projekt trval zhruba mesiac, od zabezpečenia dreva, cez hrubé opracovanie v exteriéri, potom detailnejšie opracovanie v interiéri a povrchová úprava,“ vysvetlil autor.

Projekt za približne 3000 eur je financovaný z grantových zdrojov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre