Návštevníci môžu bližšie spoznávať bylinky.
V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (BZ UPJŠ) v Košiciach pribudla bylinková záhrada prispôsobená imobilným a zrakovo znevýhodneným návštevníkom. Ako pre Rádio Košice povedal riaditeľ BZ UPJŠ Pavol Mártonfi, v každom záhone pestujú bylinky podľa účelu a ich využitia:
„Snúbi sa tu prístup univerzity, ktorá podporuje túto botanickú záhradu v tom, aby bola botanická záhrada, ale aj celá univerzita prístupná pre čo najširšiu verejnosť, napríklad pre školskú mládež. My tu potom môžeme aj v tejto bylinkovej záhrade robiť aj takéto takzvané zážitkové sprevádzanie, kedy návštevníci a hlavne deti zo škôl vedia ochutnať alebo ovoňať tie rastliny, čiže okrem toho Braillovho písma je aj toto pre nevidiacich, pretože si dokážu tú rastlinu chytiť, ovoňať a spoznávať ju.“
Predseda občianskeho združenia BotaniKE Martin Pizňak uviedol, že bylinkovú záhradu rozdelili do štrnástich záhonov:
„Sú vysadené tak, aby aj návštevník bez sprievodcu vedel pochopiť, ktorá bylinka sa na aký účel používa. Preto sú rozdelené do rôznych tém, napríklad bylinky pre dýchaciu sústavu, pre pokožku a podobne. Je aj informačný systém, ktorý obsahuje nielen Braillovo písmo, ale aj 3D reliéfy, ktoré slúžia práve pre nevidiacich. Pravdepodobne ide o jedinú takúto záhradu na Slovensku.“
Na riešení informačného systému pre zrakovo postihnutých, ako aj na samotnej výrobe reliéfov a tabuliek v Braillovom písme sa podieľala aj Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Projekt zrealizovalo občianske združenie vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK), pričom bol podporený sumou 25-tisíc eur. Jeho súčasťou bola aj výstavba novej 13 metrov dlhej oceľovej pergoly na popínavé rastliny a rekonštrukcia kamenného oporného múrika v dĺžke 60 metrov.
„Nikdy som si nemyslel, keď sme spúšťali prvýkrát participatívny rozpočet, že aj takýto druh projektu sa môže dostať do tých víťazných. O to viac som rád, že určite to nebolo len o podpore tejto komunity samej pre seba, ale aj o podpore verejnosti, ktorá nemá zdravotné znevýhodnenie. Ja si myslím, že týmto spôsobom by sme mali ísť aj ďalej a postupne by sme mali myslieť aj pri normálnych projektoch na to, že tu máme zdravotne hendikepovaných, a tak trošku stále sprístupniť tie jednotlivé projekty aj pre nich.“
Obdivovať bylinkovú záhradu môžete každý deň od 9.00 do 18.00 hod. Dnes o 18.00 hod. sa tam navyše v rámci Kultúrneho leta uskutoční aj vernisáž k výstave Stromy majú oči. Ide o obrazovú prácu Michala Nagypála, ktorá je zameraná na ekológiu.
Autor: RÁDIO KOŠICE