Botanická záhrada v Košiciach ponúka kontakt s tučniakmi v rozšírenej realite

KošiceKultúra

Mrazivé prostredie priblíži aj výstava fotografií Antarktída 2017.

Prostredie Botanickej záhrady UPJŠ Košice ožije vďaka študentom a zamestnancom Ústavu informatiky PF UPJŠ v Košiciach v spolupráci s technologicko-kreatívnym štúdiom MATSUKO. Výsledkom ich snaženia je expozícia tučniakov v rozšírenej realite.

Návštevník sa pozerá na plátno, kde vidí svoj obraz a modely tučniakov, ktoré sa na plátne pohybujú. Senzor sníma, kde sa nachádzajú ľudia a podľa toho tučniaci prispôsobujú svoje správanie. Narážajú do nôh návštevníka, skrývajú sa, chodia sem a tam a kĺžu sa po bruchu.

Študenti majú veľa možností, ako technológiu vylepšovať. Môžu pridávať ďalšie zaujímavé interakcie tučniakov alebo iných objektov s návštevníkmi. Okrem senzoru na snímanie polohy človeka môžu pridávať ďalšie, aby bol zážitok z inštalácie lepší. Tučniaky by tak mohli vďaka zvukovým senzorom reagovať na vreskot alebo smiech detí, ktoré navštívia botanickú záhradu.

Foto
Profesor Martin Bačkor sa zúčastnil expedície, počas ktorej vytvoril fotografie pre výstavu Antarktída 2017 / TASR

Expedíciu Masarykovej univerzity priblíži výstava fotografií Antarktída 2017, ktorej sa zúčastnil prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc z Katedry botaniky Ústavu biologických a ekologických vied prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

V rámci vedeckého programu expedície sa realizoval výskum v oblasti ekofyziológie rastlín, botaniky, mikrobiológie, klimatológie, glaciológie, geomorfológie, hydrológie a geológie. UPJŠ v Košiciach sa na tohtoročnej expedícii podieľala na ekofyziologických výskumoch chladnomilnej vegetácie na dlhodobých experimentálnych plochách, najmä zbere údajov o mikroklíme a fyziologickej aktivite machorastov a lišajníkov.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre