Potvrdzuje to dlhodobý trend nárastu dopytu po leteckej doprave.
Rok 2024 je pre Letisko Košice mimoriadne úspešným. Jeho bránami prešlo viac ako 700-tisíc cestujúcich, čím bol prekonaný vlaňajší rekord s počtom vyše 625-tisíc vybavených ľudí. V poradí 700-tisícovou cestujúcou sa stala Rakúšanka Nadine, ktorá sa vďaka linke spoločnosti Swiss International Air Lines vrátila zo služobnej cesty v Kechneci do Zürichu.
Košické letisko potvrdzuje dlhodobý trend nárastu dopytu po leteckej doprave. Objem prevádzky je na Letisku Košice 30 percent nad úrovňou roka 2019. Z údajov asociácie ACI Europe vyplýva, že európske letiská s menej ako miliónom vybavených cestujúcich sú 31 percent pod úrovňou obdobia pred pandémiou.
„Je veľmi vzrušujúce môcť dnes privítať na našom letisku cestujúcu s poradovým číslom 700-tisíc. Ďakujem všetkým cestujúcim, ktorí lietajú z Košíc, celému tímu pracovníkov na letisku a, samozrejme, našim partnerom z leteckých spoločností, špeciálne spoločnosti Swiss International Air Lines, ktorá od tohto marca veľmi úspešne prevádzkuje spojenie z Košíc do Zürichu. Veľmi nás teší, že spoločnosť SWISS už potvrdila nárast kapacity na tejto linke od najbližšieho letného letového poriadku,“ reagoval výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Thomas Dworschak.
„S veľkou radosťou konštatujeme, že naša nová linka z Košíc prepravila práve 700-tisíceho pasažiera tohto roka. Veríme, že aj v novom roku budú cestujúci z Košíc objavovať Zürich, európske i svetové destinácie na palube našich moderných lietadiel Airbus 220. Preto sme sa rozhodli od začiatku letného letového poriadku pridať štvrtý týždenný let a sme presvedčení, že naši partneri z radov cestovných kancelárií budú produkty skupiny Lufthansa z Košíc predávať excelentne. Pri tejto špeciálnej príležitosti chceme zároveň poďakovať Letisku Košice za výnimočnú spoluprácu a zablahoželať k pôsobivému nárastu cestujúcich v tomto roku,“ povedal riaditeľ predaja pre Slovensko v skupine Lufthansa Group Stefan Bednar.
„Mám veľkú radosť, že košickému letisku sa podarilo prekonať historický rekord a v tomto roku vybaví viac ako 700-tisíc cestujúcich. Letecká dostupnosť je kľúčová pre dlhodobý a udržateľný ekonomický rozvoj nášho regiónu a som rád, že v Košiciach sú pre to vytvorené skvelé predpoklady,“ skonštatoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.