Vláda vymenovala Branislava Zuriana za riaditeľa Úradu inšpekčnej služby

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.10 hod.

Novým riaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) sa stal Branislav Zurian, ktorého vymenovala vláda. Funkcie sa ujme v piatok 3. novembra. Vymenovaniu Zuriana predchádzalo jeho vypočutie pred parlamentným brannobezpečnostným výborom, kde uviedol, že po menovaní do funkcie chce priniesť inšpekcii zákonnosť, dôveryhodnosť, odbornosť a nezávislosť:

„Úlohou ÚIS nie je len postihovať a trestať policajtov. Chcem, aby tento útvar išiel k policajtom otvorenou formou, aby sa slušní policajti tohto útvaru nemuseli báť, nebol strašiakom. Hlavne chcem, aby tento útvar vnímali ako zákonný, odborný, profesionálny a spravodlivý.

Inšpekcie by sa podľa neho mali báť policajti, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu a tí, ktorí kazia dobré meno svojim inštitúciám. Pozície na útvare chce obsadiť odborníkmi. Nezávislosť je podľa neho postavená na ľuďoch. Príslušníci ÚIS musia podľa neho pociťovať istotu, že nech rozhodnú akokoľvek na základe dôkazov a zákona, nebudú za svoje rozhodnutie perzekvovaní. Zurian po nástupe do funkcie plánuje personálny audit:

„Koľko je voľných tabuliek, koľko je obsadených,“ načrtol s tým, že sa bude snažiť pozície obsadiť kvalitnými, schopnými ľuďmi.

Chce dbať na zákon, byť otvorený. Inšpekcia by podľa neho mala byť vnímaná ako profesionálny a zákonný útvar. Odmietol, že mal záujem o post policajného prezidenta.

Foto
Brannobezpečnostný výbor vypočul Branislava Zuriana / TASR

V reakcii na svoje trestné stíhania bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pripomenul, že v oboch prípadoch bolo prokurátorom obvinenie zrušené ako nezákonné. Bezpečnostnú previerku nemá, plánuje o ňu požiadať. K postaveniu tzv. čurillovcov mimo služby podotkol, že všetci stíhaní policajti sú postavení mimo služby.

Zurian doplnil, že vojnu v polícii by ukončilo prešetrenie informácií na oboch stranách, pričom na to plánuje zriadiť nový vyšetrovací tím. Je presvedčený, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol zabitý. 

Úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou Policajného zboru na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Finančnej správy. Zuriana by po vypočutí výborom mala vymenovať do funkcie vláda. Dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Juhás by sa mal po vymenovaní nového riaditeľa vrátiť na svoju pôvodnú pozíciu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok deklaroval, že za kandidáta berie plnú politickú zodpovednosť. Potvrdil, že návrh na jeho vymenovanie predloží vláde už dnes:

„Verím, že výkon svojej funkcie bude zvládať vždy v zmysle zákona a doba politickej pomsty tu už na Slovensku skončila.“

K menu kandidáta na policajného prezidenta sa minister zatiaľ nevyjadril:

„Keď budem mať uzavretú predstavu, verím, že vo veľmi krátkom čase, tak vás budem informovať.“

Nad zmenou šéfa Národnej kriminálnej agentúry neuvažoval.

Reakcie koalície a opozície

Zástupcovia opozície sa zhodli, že kandidát nezodpovedal dostatočne otázky o prípadnom konflikte záujmu ani o manažérskej predstave riadenia inštitúcie. Naopak, koalícia hovorí o odbornej nominácii. Predseda výbora Tibor Gašpar skonštatoval, že otázok vo výbore bolo dosť. Boli podľa neho aj konfliktné situácie, ale výbor si splnil svoju úlohu a prijal uznesenie. Podľa Gašpara odneli aj závažné informácie.

Samuel Migaľ z Hlasu je presvedčený, ešte inšpekcia takéhoto kvalitného kariérneho policajta nikdy nemala. Ivan Ševčík z SNS považuje Zuriana za špičkového operatívca s rozvážnym konaním. Pripomenul, že prešiel viacerými funkciami v rámci polície vrátane riadiacich pozícií:

„Ako ho poznám, bude určitý stmeľovací prvok, aj čo sa týka vytvárania nového kolektívu na inšpekcii.“

Juraj Krúpa z SaS však vyhlásil, že Zuriana vnímajú ako človeka, ktorý je v konflikte záujmov. O nominácii má pochybnosti, obáva sa pokračovania čistiek v polícii i toho, že bude pokračovať spochybňovanie niektorých vyšetrovaní. Podľa Krúpu sa vláde nomináciou Zuriana nepodarí posilniť postavenie polície v dôveryhodnosti občanov.

Šéfka klubu KDH Martina Holečková rovnako vidí otázniky pri Zurianových kontaktoch s viacerými obvinenými a pri jeho predstave o tom, ako chce zvýšiť dôveru policajnej inšpekcie. KDH ho preto nepovažuje za vhodného kandidáta, pri takejto nominácii by hnutie preferovalo zhodu naprieč politickým spektrom.

Podobný názor má predseda klubu PS Marin Dubéci. Podotkol, že musí byť jasne zodpovedané, ako bude kandidát riešiť kauzy súvisiace s Hlasom, ktorý ho nominoval. Nedostatky vidí i v odpovediach o riadení inšpekcie, u Zuriana mu chýba konkrétna manažérska predstava.

Zurian nepresvedčil ani podpredsedu výboru Gábora Grendela zo strán Slovensko, Za ľudí, KÚ. Hovorí o čistkách v polícii zo strany koalície a vedenia rezortu vnútra. Riaditeľ inšpekcie bude mať podľa neho čo robiť, aby odolal očakávaniam, že bude tieto praktiky kryť. Hnutie Slovensko spochybnilo aj Zurianove majetkové pomery, vyrušili ho nejednoznačné odpovede o prepojení na ministerku hospodárstva Denisu Sakovú.

Ministerka Saková na otázky o jej vzťahu so Zurianom reagovala tým, že tu nie je žiaden konflikt záujmov:

„Som ministerka hospodárstva a nepracujem v žiadnych bezpečnostných zložkách.“

Problematický môže byť podľa predstaviteľov opozície i Zurianov pobyt v Bielorusku. Hovoria o viacerých otáznikoch, napríklad pri tom, s kým sa stretával a čo predstaviteľom tamojších bezpečnostných zložiek hovoril.

 

Zdroj: TASR

Komentáre