Brazília je druhou krajinou s vyše 600-tisíc obeťami koronavírusu

SvetKoronavírus

Prvenstvo v týchto smutných štatistikách má USA.

Jednou z krajín, ktoré najviac zasiahla pandémia ochorenia COVID-19, je aj Brazília. Stala sa druhým štátom, ktorý eviduje viac ako 600-tisíc obetí koronavírusu. Prvenstvo v týchto smutných štatistikách má USA s vyše 700-tisíc úmrtiami. Avšak populácia Spojených štátov je o 35 percent početnejšia ako brazílska. Mnohí odborníci považujú oficiálne údaje o počte úmrtí na koronavírus za podhodnotené v porovnaní so skutočnými číslami.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Brazílii viac ako 18-tisíc nakazených a 615 úmrtí. Krajina od prepuknutia pandémie zaznamenala 21,5 milióna infikovaných.

„Situácia sa zlepšuje, nemôžeme však poľaviť v ostražitosti,“ uviedla pneumologička a výskumníčka z brazílskeho výskumného inštitútu Fiocruz Margareth Dalcolmová s tým, že pandémia bude pod kontrolou, až keď bude zaočkovaných 80 percent populácie.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prvé kolo vakcinácie zatiaľ absolvovalo 71,4 percenta ľudí, druhého sa zúčastnilo 45,9 percenta obyvateľov. Brazília začala s očkovaním koncom januára, teda niekoľko týždňov po Spojených štátoch či Argentíne. Tamojšia vláda preto čelila kritike zo strany odborníkov.

Epidemiologická situácia sa v Brazílii zlepšila, keďže denne zomieralo na COVID-19 približne 2000 ľudí a vakcinácia stagnovala. Úmrtnosť však koncom júla klesla pod 1000 pacientov za 24 hodín a následne sa znižovala na 500 obetí denne.

Výskumník z lekárskej fakulty na Univerzite v Sao Paule Domingos Alves tvrdí, že Brazília je ešte ďaleko od toho, aby videla svetlo na konci tunela a situácia je aj naďalej zlá. Metropoly vrátane Ria de Janeiro či Sao Paula pokračujú v snahe o návrat do normálneho života. Starosta Ria Eduardo Paes vyhlásil, že svetoznámy karneval sa vo februári 2022 uskutoční bez obmedzení.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre