Brazília zamestná vyše 150 lekárov z Kuby na boj s COVID-19

SvetKoronavírus

Krajina zatiaľ zaznamenala 241-tisíc ľudí s koronavírusom a viac ako 16-tisíc úmrtí.

Brazílii budú v boji s koronavírusom pomáhať kubánski lekári. Tamojšia vláda vyhlásila, že krajina zamestná 157 ľudí. Kubánske ministerstvo zdravotníctva v novembri 2018 oznámilo ukončenie programu spolupráce v oblasti zdravotníctva, ktorý fungoval od roku 2013. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro skritizoval zmluvné podmienky, na základe ktorých kubánski lekári pracovali v Brazílii, pričom Kubu označil za diktatúru.

Spolupráca medzi krajinami sa postupne obnovuje. Brazílske ministerstvo zdravotníctva včera (18.5.) zverejnilo zoznam prvých 157 kubánskych lekárov, ktorí tam začnú pracovať, pričom ďalší by mali prísť neskôr. Brazília chce zabezpečiť zdravotnú starostlivosť v odľahlých oblastiach krajiny, kde aj v minulosti pôsobili kubánski lekári.

Foto
Protest obyvateľov slumu v Sao Paule / TASR

Brazília zatiaľ zaznamenala 241-tisíc ľudí s koronavírusom a viac ako 16-tisíc úmrtí. Bolsonaro zľahčuje vážnosť ochorenia COVID-19 a podporuje opatrenia na opätovné otvorenie hospodárstva. Bývalý brazílsky minister zdravotníctva Luiz Henrique Mandetta povedal, že pandémia v krajine dosiahne vrchol pravdepodobne až v júli.

Mandetta 16. apríla odstúpil kvôli sporom s Bolsonarom. Minulý týždeň rezignoval aj jeho nástupca Nelsona Teicha. Dôvodom bol tiež nesúhlas s politikou prezidenta.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre