Priehrada bude čistá, ale asi len do nasledujúcich výdatných dažďov.
Po hladine Ružína sa pohybuje špeciálny čln. Popri brehoch zbiera odpad, ktorý tam priplavila voda po nedávnych dažďoch. Vodohospodárom ho požičala nezisková organizácia z Nemecka, ktorej cieľom je zabrániť znečisťovaniu morí plastmi. Odpad v Ružíne pochádza prevažne z osád. Aktivisti aj vodohospodári sa s ním neúspešne snažia vysporiadať už roky.
„Rieky Hornád a Hnilec, ktoré vytvárajú vodnú stavbu Ružín, pretekajú 92 obcami a mestami. Riešime len dôsledok, nie príčinu. A nie je na to žiadne systémové riešenie,“ tvrdí hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.
Vodný harvestor, ktorý na hladinu Ružína spustili dnes ráno, je prioritne určený na kosenie vodného rastlinstva a zber naplaveného odpadu. Podľa Mateja Béreša, ktorý zastupuje prevádzkovateľa stroja, pracuje na báze umelej inteligencie:
„Dokáže roztriediť, čo všetko na seba nakladá a zmerať hmotnosť. Dokáže vyselektovať, bolo tam 20 plastových fliaš od jednej firmy 30 od inej, bolo tam 15 topánok a jedna chladnička.“
Špeciálny čln bude hladinu Ružína brázdiť dva dni. Priehrada bude potom čistá, no podľa všetkého len do nasledujúcich výdatných dažďov.
Autor: RÁDIO KOŠICE