Brisbane privíta olympiádu v roku 2032

SvetŠport

Olympijské hry v roku 2032 sa uskutočnia v austrálskom Brisbane. V stredu o tom oficiálne rozhodol Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Prvýkrát od hier v Los Angeles 1984 nemal uchádzač protikandidáta. V hlasovaní získalo austrálske mesto 75 hlasov, päť bolo proti a traja delegáti absentovali.

Foto
Brisbane nemalo protikandidáta / TASR

MOV už vo februári označil Brisbane za "preferovaného kandidáta" a stredajšie hlasovanie už malo iba formálny charakter. Ide o nový inštitút, ktorý zaviedli v rámci Agendy 2020 v snahe zjednodušiť a zlacniť proces kandidatúry. "MOV" má tú česť oznámiť, že 35. olympiáda bude v Brisbane," citovala prezidenta hnutia Thomasa Bacha agentúra AFP. V Austrálii sa budú konať hry po tretí raz. Prvýkrát ich hostilo Melbourne v roku 1956, potom Sydney v 2000.

Na počesť oficiálneho víťazstva odpálili v meste ohňostroj a radosť neskrývali ani delegáti na zasadaní MOV. "Sme si istí, že dokážeme zorganizovať úspešné hry," povedal predseda austrálskej vlády Scott Morrison.

Brisbane sa uchádzalo o olympiádu už skôr, súboj o organizáciu hier 1992 prehralo s Barcelonou. Pôvodne mali záujem o OH 2032 aj Budapešť, Dílí, Dauha či nemecký región Porýnie-Porúrie, no Brisbane zaujalo existujúcimi športoviskami. Organizátori avizovali rozpočet 3,5 miliardy dolárov s polovičnou účasťou štátu. Brisbane hostilo v roku 1982 Hry Commonwealthu.

Austrálčania majú na prípravy jedenásť rokov. Ešte predtým sa uskutočnia dve olympiády, v roku 2024 v Paríži, o štyri roky neskôr ich privíta Los Angeles.

Zdroj: TASR

Komentáre