Británia ruší povinnú karanténu aj napriek tomu, že má aktuálne najviac nakazených v Európe

EurópaSpravodajstvo

Nahradí ju systém semaforu, ktorý zaradí do kategórií štáty v závislosti od pretrvávajúcej hrozby nákazy.

Britská vláda najnovšie uvidla, že od 6. júla uvoľní obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu a umožní tak ľuďom vycestovať na letné dovolenky bez toho, aby pri návrate museli absolvovať 14-dňovú karanténu. Nahradí ju systém semaforu, ktorý zaradí do kategórií štáty v závislosti od pretrvávajúcej hrozby nákazy.

Do samoizolácie tak budú musieť už len dovolenkári, ktorí sa vrátia do Spojeného kráľovstva z „červených" zón alebo miest s vysokou mierou výskytu koronavírusu. Úplný zoznam krajín vláda zverejní na budúci týždeň. Medzi krajiny, ktoré dostanú „zelenú", však pravdepodobne bude patriť Španielsko, Grécko či Francúzsko.

Foto
Dav ľudí sa zhromaždil na pláži po uvoľnení sociálnych opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu v anglickom Bournemouthe 25. júna 2020 / TASR

Na Ostrovoch zaviedli 14-dňovú karanténu pre všetkých, čo pricestujú do krajiny, 8. júna. Opatrenie čelilo rozsiahlej kritike zo strany turistického sektoru i leteckých dopravcov. Ministerka vnútra Priti Patelová uviedla, že cieľom opatrenia bolo „predísť druhej vlne" koronavírusu.

Veľká Británia stále registruje relatívne vysoké počty nových infekcií a úmrtí. Vo štvrtok vláda oznámila, že zomrelo ďalších 149 ľudí s pozitívnym testom na koronavírus. Celkový počet obetí sa tak v krajine vyšplhal na 43 230, čo je v Európe s odstupom najviac.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre