Británia aj svet sa rozlúčili s kráľovnou Alžbetou II.

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 14.45 hod.

V londýnskom Westminsterskom opátstve sa dnes na poludnie konal štátny pohreb britskej kráľovnej Alžbety II. Na jeho konci boli dve minúty ticha v celom Spojenom kráľovstve. Na pohrebe, ktorý sa konal podľa prísneho protokolu, sa zúčastnilo asi 2000 pozvaných smútočných hostí vrátane členov európskych kráľovských rodín či svetových politických lídrov.

Pozvaný bol americký prezident Joe Biden s manželkou, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Slovensko zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová s partnerom. Pozvaní neboli zástupcovia Sýrie, Venezuely, Afganistanu, Ruska, Bieloruska a Mjanmarska.

Ide o prvý štátny pohreb od rozlúčky s premiérom Winstonom Churchillom v roku 1965. Obrad viedol westminsterský dekan David Hoyle. Čítania predniesli britská premiérka Liz Trussová a generálna tajomníčka Spoločenstva národov Patricia Scotlandová. Kázeň mal arcibiskup canterburský arcibiskup Justin Welby, ktorý pripomenul Alžbetin naplnený sľub slúžiť Spojenému kráľovstvu a Commonwealthu.  Alžbeta to sľúbila v deň svojich 21. narodenín v rozhlasovom vysielaní.

Po obrade nasledoval sprievod s rakvou k Wllingtonovmu víťaznému oblúku za zvukov zvonu Big Ben. Z Hyde Parku pri Wellingtonovom oblúku vypáli Kráľovské jazdecké delostrelectvo čestné salvy. Rakva bude potom prevezená na hrad Windsor, kde sa bude v Kaplnke svätého Juraja konať obrad rozžehnania sa za účasti asi 800 hostí. Alžbetu II. neskôr pochovajú v rámci súkromného obradu v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku jej manžela Princa Philipa.

 

Foto
Na konci obradu budú v celej krajine dve minúty ticha / TASR

Pohrebu sa zúčastní nový britský kráľ Karol III. s kráľovnou manželkou Kamilou, dcéra zosnulej princezná Anne s manželom sirom Timom Laurenceom, syn princ Andrew a najmladší syn princ Edward s manželkou Sophie.

V sprievode za nimi nasleduje nástupca na trón princ William s manželkou Catherine a deťmi princom Georgeom a princeznou Charlotte. Za nimi pôjde princ Harry s manželkou Meghan a nakoniec ďalší členovia rodiny.

V Británii je dnes zatvorená väčšina podnikov, v prevádzke nie je ani pošta. Odvolané boli aj plánované štrajky prepravcov, ktorí chcú rešpektovať štátny smútok.

Galéria k článku

Podľa tradície by mal štátny smútok trvať 12 dní od úmrtia, kráľ Karol III. však požiadal o jeho predĺženie. Skončí sa tak 26. septembra. V krajine sa však začne obdobie zmien. Jednou z najväčších bude výmena bankoviek s kráľovninou podobizňou, na ktorých bude po novom podobizeň Karola. Z dôvodu tradície, ktorá vyžaduje striedanie, sa na portréte bude pozerať doľava, na rozdiel od doprava sa pozerajúcej Alžbety.

Ďalšou veľkou zmenou budú prípravy na korunováciu. Tá sa uskutoční pravdepodobne niekedy v budúcom roku, presný dátum zatiaľ nie je známy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre