Briti a Poliaci vypadli, Švédi nezaváhali

SvetŠport

Hokejisti Veľkej Británie vypadli z elitnej kategórie MS a v nasledujúcej sezóne si zahrajú opäť A-skupinu I. divízie. Rozhodol o tom pondelňajší zápas A-skupiny svetového šampionátu v Prahe, v ktorom Briti podľahli Nórsku 2:5 a na turnaji naďalej nezískali ani bod.

Nórsky hokejista Markus Vikingstad (uprostred) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu  / tasr

Veľká Británia zostúpila ihneď po svojom postupe medzi elitu. Outsidera "áčka" čaká v utorok (12.20 h) záverečný duel skupiny s Rakúskom, ktoré prekvapivo bojuje o postup do štvrťfinále.

A-skupina:
        Veľká Británia – Nórsko 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
        Góly: 25. Perlini (Dowd, O'Connor), 48. Betteridge (Lake, Mosey) – 5. Vikingstad (Krogdahl, Engebraten), 7. Thoresen, 13. Bakke Olsen (Steen, Brandsegg-Nygard), 22. Brandsegg-Nygard (Thoresen, Zuccarello), 45. Bakke Olsen (Brandsegg-Nygard). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Pearce (Kan.) - Ondráček (ČR), Zunde (Lotyš.), vylúčení: 6:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 13.679 divákov.
        V. Británia: Whistle – Mosey, Halbert, Phillips, O'Connor, Ruopp, Richardson, Batch – Perlini, Kirk, Curran – Dowd, Lake, Neilson – Lachowicz, Norris, Betteridge – Davies, Critchlow, Duggan – Shudra
        Nórsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, Hansen, Kasastul, Engebraten, Krogdahl, Hurröd – Martinsen, Zuccarello, Thoresen – T. Olsen, Berg-Paulsen, Vikingstad – E. Salsten, H. Östrem Salsten, Rönnild – Pettersen, Brandsegg-Nygard, Bakke Olsen – Steen

Nóri preukázali v úvodnom dejstve väčšiu individuálnu kvalitu, ako aj chuť po víťazstve a udržalí sa medzi elitou. Už v 13. minúte viedli severania rozdielom troch gólov, keď sa presadili Vikingstad, Thoresen a Bakke Olsen. Nórsku vyšiel aj vstup do prostrednej časti hry a 78 sekundách zvýšil Brandsegg-Nygard na 4:0, čo bolo pre Britániu prakticky neriešiteľné. Ich nádej udržal v 25. minúte Perlini, no v úvode tretieho dejstva dal definitívu nórskej záchrane druhým presným zásahom v stretnutí Bakke Olsen.

Robert Dowd, útočník V. Británie: "Do tohto zápasu sme vstupovali s tým, že by sme mohli niečo uhrať. Nemali sme však dobrú prvú tretinu, čo nás pochovalo. Nevešali sme hlavy, snažili sme sa vyškriabať späť, ale existuje dôvod, prečo sú Nóri na tejto úrovni už toľko rokov. V takýchto situáciách to dokážu zvládnuť."

Mats Zuccarello, útočník Nórska: "Je to vždy nervózne v zápasoch, akým bol tento. Pre oba tímy znamenal veľa a bolo dôležité, že sme dokázali streliť rýchle góly, ktoré nám poistili záchranu. Sme malá krajina, nemá veľa hokejistov, štadiónov a zotrvanie medzi elitou je pre nás veľká vec."

Tri korunky potvrdili rolu favorita

Hokejisti Švédska zvíťazili nad Francúzskom 3:1 a stali sa v predstihu víťazmi B-skupiny. Favorit duelu, ktorý už mal pred týmto zápasom istotu postupu do štvrťfinále, nestratil na turnaji ešte ani bod.

Zverenci Sama Hallama uzavrú účinkovanie v "béčku" v utorok, od 20.20 nastúpia proti Slovákom. Francúzsko bude hrať v rovnaký deň od 12.20 proti Nemecku.

B-skupina MS /Ostrava/:
        Švédsko - Francúzsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
        Góly: 28. Raymond (Burakovsky, Holmberg), 42. Karlsson (Hedman, Kempe), 60. Burakovsky (Raymond) – 30. Bertrand (Boudon, Rech). Rozhodcovia: Vikman (Fín.), Schrader – Heffner (obaja Nem.), Hynek (ČR), vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6805 divákov.

Švédsko: Ersson – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Dahlin, Brodin, Bengtsson – Unger Sörum, Eriksson Ek, Kempe – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Friberg, L. Johansson, Grundström – Sörensen
        Francúzsko: Papillon – Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Guebey – T. Bozon, Bellemare, Treille – Bertrand, Boudon, Rech – Claireaux, Addamo, Perret – Dair, Colomban, K. Bozon – Bruche

Favorit duelu Francúzov zatlačil do defenzívy a na brankára Quentina Papillona letela jedna strela za druhou. Švédi vymýšľali rôzne kombinácie, no dlho sa im nedarilo vytvoriť si ideálnu príležitosť. Ich súper napokon odolal a v prvej dvadsaťminútovke neinkasoval. V tej druhej Francúzi pridali, dostávali sa aj do šancí, ale v 28. minúte dostal puk do bránky Lucas Raymond. O 83 sekúnd však vyrovnal Charles Bertrand a zverenci Philippa Bozona neskôr nastrelili žŕdku. Severania však napokon zvládli rolu favorita a v tretej tretine im zaistil triumf Erik Karlsson svojím štvrtým gólom na šampionáte a do prázdnej bránky Andre Burakovsky.

Fabian Zetterlund, útočník Švédska: "Bol to ťažký zápas, Francúzi hrali veľmi dobre, no nám chýbala energia. Vieme hrať lepšie, ale súpera nám do sťažil. Nedovolil nám získavať veľa času na manévrovanie."
Kevin Bozon, útočník Francúzska: "Odohrali sme skvelý zápas, ale je mi ľúto, že sme prehrali. Som naozaj hrdý na to, ako sme dnes hrali. Dúfam, že zajtra získame nejaké body proti Nemecku. Čoskoro nás čaká nová výzva, budeme hrať kvalifikáciu o účasť na ZOH, takže sa musíme pripraviť a takéto zápasy nám skutočne pomáhajú."

Spoločne s Britániou vypadli z elitnej kategórie aj Poliaci. Rozhodla o tom ich prehra s Kazachstanom 1:3 v pondelňajšom zápase základnej B-skupiny na MS v Ostrave.  Do nej sa na MS 2025 vrátia reprezentanti Slovinska a Maďarska.

Poliaci, ktorých viedol Slovák Róbert Kaláber, potrebovali v záverečnom zápase oboch tímov na MS zvíťaziť v riadnom hracom čase, Kazachstanu by stačila aj remíza po 60 minútach. V prvej tretine síce viedli po góle Kamila Walegu, no Nikita Michajlis vyrovnal. Rozhodujúci gól strelil v 51. minúte obranca Valerij Orechov. Poliaci získali v "slovenskej" B-skupine iba jeden bod za remízu s Lotyšskom po riadnom hracom čase v úvodnom zápase

B-skupina /Ostrava/:
        Kazachstan - Poľsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
        Góly: 13. Michajlis (Šestakov), 51. Orechov (Michajlis, Danijar), 55. Starčenko - 10. Walega (Lyszczarczyk, Bryk). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), MacFarlane (Kan.) – Lundgren, Nyqvist (obaja Švéd.), vylúčení: 5:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9109 divákov
        Kazachstan: Šutov - Metalnikov, Beketajev, Orechov, Danijar, Dichanbek, Breus, Koroljov, Gajtamirov - Rymarev, Orimbekov, Starčenko - Michajlis, Muchametov, Paňukov - Muratov, Šestakov, Savickij - Rachmanov, Bojko, Asetov
        Poľsko: Murray - Kolusz, Wanacki, Kruczek, Wajda, Bryk, Dronia, Górny, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubinski, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Macias - Zygmunt, Komorski, Urbanowicz

Aktívnejšie vstúpili do zápasu Poliaci, ktorí sa po niekoľkých nepremenených príležitostiach v 10. minúte ujali vedenia. Walega zblízka dorazil puk po strele Lyszczarczyka, čím sa postaral o prvú využitú presilovku svojho tímu na turnaji. V 13. minúte vyrovnal Michajlis, keď Wajdovi unikol po pravej strane a prestrelil Murrayho - 1:1.
        Vypredaná ostravská aréna videla v druhej tretine vyrovnaný hokej a aj dve presilovky Kazachov, no Poliakov v nich viackrát podržal brankár Murray.
        Dôležitý moment priniesla 51. minúta, v ktorej Orechov prestrelil Murrayho. Poliaci spravili v snahe vyrovnať chybu a v 55. minúte Starčenko zakončil samostatný únik tretím gólom - 3:1. V záverečných minútach sa pokúsili zvrátiť výsledok počas hry bez brankára, ale Kazachovia si už dôležité víťazstvo nenechali vziať.

Róbert Kaláber, tréner Poľska: "Boli sme blízko, ale aj ďaleko od záchrany. Hráčom nemôžem nič vyčítať. Robili to, čo bolo v ich možnostiach. Súper sa dokázal individuálne presadiť a to rozhodlo."
Kamil Walega, útočník Poľska, strelec gólu: "Kazachovia vedeli, že im stačí remíza. Sústredili sa na obranu a hrali na protiútoky. Ťažko sa dokážem tešiť z môjho gólu, keď sme prehrali. Poľsko ukázalo, že vie hrať hokej a myslím si, že sme hrali vyrovnané partie s kvalitnými tímami."
Tamirlan Gajtamirov: "Držali sme sa našej hry a vedeli sme, že góly prídu. Dodržali sme taktiku, ktorú nám naordinovali tréneri. Za toto víťazstvo ďakujeme nášmu brankárovi. Nebyť jeho, nezvíťazili by sme."

Fíni sa priblížili k postupu, Määttä: "Ľahké zápasy neexistujú"

Fíni zvíťazili nad Dánskom 3:1. "Suomi" rozhodli dvoma presnými zásahmi v treťom dejstve, keď sa v priebehu 97 sekúnd presadili Hannes Björninen a Rasmus Rissanen. Fíni sa zároveň priblížili k postupu do štvrťfinále, pričom na jeho spečatenie im stačí v utorok získať bod proti Švajčiarsku (20.20 h). Mužstvu Jukku Jalonena môže pomôcť aj zakopnutie Rakúšanov proti Veľkej Británii (12.20 h).

Fíni sa posunuli v "áčku" na postupovú štvrtú priečku pred Rakúsko. Pred záverečným stretnutím v skupine stačí severanom uhrať bod proti "Helvétom". Ak chcú Rakúšania senzačne postúpiť, musia naplno bodovať s Veľkou Britániou a spoliehať sa, že Fíni prehrajú v riadnom hracom čase so Švajčiarskom. V takom prípade by malo Rakúsko aj Fínsko zhodný počet 10 bodov, no lepší vzájomný zápas by poslal medzi osem najlepších prekvapujúco Rakúšanov. Súboj o prvé miesto v A skupine zvedú takisto v utorok v O2 aréne domáci Česi s Kanadou (16.20). Dáni obsadili v "áčku" 7. miesto so ziskom šiestich bodov, pričom od šiestej pozície ich delil horší vzájomný duel s Nórmi.

A-skupina:
        Fínsko – Dánsko 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
        Góly: 44. Björninen (Mattila, Määttä), 46. Rissanen, 60. Jormakka - 59. True (Mölgaard, Russell). Rozhodcovia: Campbell (Kan.), Tscherrig - Fuchs (obaja Švajč.), Špur (ČR), vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 16.251 divákov.
        Fínsko: Larmi – Määttä, Mattila, Lehtonen, Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola – Björninen, Mäenalanen Jormakka – Innala, Granlund, Pakarinen – Puljujärvi, Kapanen, Puistola – Jääskä, Hyry, Puustinen
        Dánsko: Seldrup – A. Koch, Larsen, Lassen, M. Lauridsen, Bruggisser, Jensen – Storm, Russell, From – Mölgaard, Scheel, Olesen – Aagaard, True, Wejse – Poulsen, N. Andersen – Schultz - L. Andersen

Už po 65 sekundách hry sa ocitol v tutovke dánsky útočník Storm, ktorý vystihol nepresnú rozohrávku Fínov. Skúsený krídelník naznačil streľbu, no snažil sa o bekhendový blafák, ktorý však prečítal Larmi a podržal favorita stretnutia. "Suomi" následne mali ideálnu príležitosť ujať sa vedenia, keď dostali k dispozícii na 44 sekúnd presilovú hru o dvoch hráčov, ale v početnej výhode sa trápili. Dáni sa v polovici zápasu radovali z gólu, keď sa po tlaku v útočnom pásme presadil prudkou strelou Wejse. Rozhodca, ktorý stál v blízkosti fínskej bránky však ihneď rozpažil, pretože cloniaci Russell sa dostal do kontaktu s Larmim. Otvárací presný zásah duelu mal na hokejke v 36. minúte Granlund, no po priťuknutí z blízka prestrelil bránku Seldrupa. Rozpaženie arbitra prišlo aj na opačnej strane, keď Granlund pri blafáku obmedzil v pohybe Seldrupa a Pakarinenova dorážka nepriniesla regulárny gól. Fínom vyšiel vstup do tretieho dejstva, keď v 44. minúte otvoril skóre Björninen a o 97 sekúnd neskôr využil momentum Rissanen. Záver ešte zdramatizoval v predposlednej minúte gól Trueho, no Jormakka pridal poistku do prázdnej bránky v následnej powerplay. Fíni tak odvrátili možnosť, že pred záverečným stretnutím skupiny by nemali postup vo svojich rukách.

Olli Määttä, obranca Fínska: "Nebol som prekvapený výkonom Dánska. Majú veľmi dobrý tím, ako každý na tomto turnaji a neexistujú tu ľahké zápasy. Myslím si, že sme boli odmenení v tretej tretine za trpezlivú hru. Vedeli sme, že keď budeme hrať svoju hru, tak zvíťazíme."
Matthias Seldrup, brankár Dánska: "Bol som trochu nervózny. Bola tu veľmi dobrá kulisa, hrali sme proti skvelému tímu. Bol to náročný duel po vysokej prehre 0:8 so Švajčiarskom. Možno sme boli unavení v tretej tretine, ale chlapci bojovali zo všetkých síl a odovzdali maximum. Odohrali sme najlepší duel na turnaji."