Briti si odhlasovali brexit bez dohody. Čo ďalej?

EurópaSpravodajstvo

Európa sa dnes prebudila do dňa, v ktorom chce Veľká Británia čím skôr odísť z EÚ, o rozsiahlu dohodu nemajú záujem.

Británia včera neschválila predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ). Na takzvaný „brexit bez dohody“, ktorý si Briti odhlasovali, sa ako prvé začalo pripravovať Francúzsko. Francúzsky premiér Édouard Philippe sa vo štvrtok stretne s kľúčovými ministrami svojej vlády, aby vyhodnotili doterajší stav príprav Francúzska na odchod Británie z EÚ a jeho dôsledky a prípadne tieto prípravy zrýchlili. Hlavný vyjednávač EÚ na rokovaniach o ukončení členstva Británie Michel Barnier v stredu varoval pred neriadeným odchodom Británie z EÚ. Tvrdí, že situácia je v slepej uličke a všetci potrebujú východisko. EÚ je naďalej odhodlaná zamedziť brexitu bez dohody.

Nemecká kancelárka tvrdí, že na ďalšie rokovania o spôsobe vystúpenia Británie z EÚ je stále dosť času. Šéfka nemeckej vlády povedala pred novinármi v Berlíne, že výsledok hlasovania britských poslancov ľutuje. „Samozrejme, urobíme všetko pre to, aby sme našli usporiadané riešenie, ale sme taktiež pripravení, ak by usporiadané riešenie nebolo,“ povedala.

Foto
ritská premiérka Theresa Mayová počas prejavu v dolnej snemovni britského parlamentu po hlasovaní o brexite / TASR

Podľa Slovenského europoslanca Ivana Štefanca Európa Britániu nikam nevyháňa. „Vidíme, aké má toto rozhodnutie populistov následky. Veľká Británia ešte neodišla z Európskej únie, no už teraz je v chaose. Sme pripravení jednať a chrániť záujmy našich občanov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, ale takisto občanov, ktorí vyrábajú produkty a služby, ktoré by mali mať svojich zákazníkov vo Veľkej Británii,“ povedal o možnej budúcnosti Štefanec.

Podľa všetkých expertov je odchod bez dohody najhoršou alternatívou. Európsky súdny dvor vyhlásil, že štát môže stiahnuť svoju žiadosť o vystúpenie z EÚ, takže by to Británia mohla urobiť, ak by chcela, no to by prinieslo len viac nezrovnalostí do momentálnej situácie. „Ťažko to odhadnúť, no je smutné, že to vyzerá tak, že sa „rozídeme bez dohody“ ktorá by určovala, že zostaneme partnermi a v budúcnosti môžeme pokračovať v spolupráci. Tento divoký spôsob riešenia situácie nebude dobrý pre Európsku úniu, no oveľa horší bude pre Britániu samotnú,“ zhodnotil situáciu europoslanec Eduard Kukan.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre