Britský minister obrany Ben Wallace rezignoval

EurópaSpravodajstvo

Vo funkcii ho nahradil Grant Shapps.

V britskej vláde nastali zmeny. Minister obrany Ben Wallace dnes podal demisiu. Svoj odchod z funkcie avizoval v júli po tom, čo v rámci blížiacej sa rekonštrukcie kabinetu zanikol jeho volebný obvod v severnom Anglicku. Zmeny vo vláde by mali nastať na jeseň v súvislosti s budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Britský premiér Rishi Sunak ocenil Wallacea za jeho obetavosť a odbornosť a nasadenie pri podpore Ukrajiny vo vojne s Ruskom. Británia ho navrhovala na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie, avšak túto nomináciu nepodporili Spojené štáty a na čele NATO zostal Jens Stoltenberg. Wallace je v britskom parlamente 18 rokov a bol najdlhšie pôsobiacim konzervatívnym ministrom obrany od čias Winstona Churchilla.

Foto
Minister obrany Ben Wallace podal demisiu / TASR

Novým šéfom britského rezortu obrany sa stal doterajší minister pre energetickú bezpečnosť Grant Shapps, ktorý je jedným z najbližších spojencov Sunaka. Minulý rok podporil jeho kandidatúru na lídra Konzervatívnej strany. Shapps je vo vláde od roku 2019, vlani bol aj ministrom vnútra. Po svojom vymenovaní vyhlásil, že bude podporovať Ukrajinu „v boji proti Putinovej barbarskej invázii.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre